ZAiKS: Tłumaczenie jako utwór chroniony prawem autorskim

ZAiKS: Tłumaczenie jako utwór chroniony prawem autorskim

ZAiKS: Tłumaczenie jako utwór chroniony prawem autorskim

Udostępnij

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji naukowej „Tłumaczenie jako utwór chroniony prawem autorskim”, organizowanej pod auspicjami Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Tłumaczenie, przekład utworu słownego, jest w rozumieniu prawa autorskiego dziełem i jako takie podlega ochronie prawnej. Nie jest to bynajmniej powszechnie rozumiane, a co za tym idzie – akceptowane. Chęć ograniczenia ochrony tłumaczeń jest dziś wyraźna, na co wpływ ma szybki rozwój sztucznej inteligencji i programów komputerowych.

Czy da się temu zaradzić, przekonać tych, którzy korzystają z tłumaczeń, że są to pełnoprawne utwory, których twórcy nie różnią się w świetle prawa od autorów oryginalnych tekstów? Na sprawy te zaczynają zwracać uwagę organizacje branżowe na całym świecie, starając się bronić praw swych członków.

Zagadnieniami tymi zajmą się w pierwszej części konferencji znawcy tematu i specjaliści: prof. dr hab. Jan Błeszyński, ekspert prawa autorskiego i emerytowany wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacze Hanna Karpińska i Rafał Lisowski, dr Joanna Błeszyńska-Wysocka, prawnik i wykładowca uniwersytecki, prof. dr hab. Marek Hendrykowski, filmoznawca, wykładowca UAM. Druga część spotkania stanowić będzie forum dyskusji nad problemami nurtującymi szeroko pojęte środowisko tłumaczy – literackich, technicznych, filmowych, przysięgłych – zarówno od strony prawnej, jak i ze względu na aspekty funkcjonowania w kulturze i w społeczeństwie.

Konferencja odbędzie się w dniu 10 grudnia 2019 (wtorek) w Sali Kolumnowej UW (budynek Wydz. Historycznego), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Początek o godz. 10.00.

Program konferencji dostępny jest tutaj: program 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się