Wrocław Miastem Literatury UNESCO

Wrocław Miastem Literatury UNESCO

Wrocław Miastem Literatury UNESCO

Udostępnij

A tak oto prezentuje się plakat promujący Wrocław Miasto Literatury UNESCO. Jeśli komuś kojarzy się z pewnym popularnym wrocławskim neonem, potwierdzamy, trop jest właściwy. Ale plakat plakatem, nam się podoba, ale przecież w tym wszystkim nie o plakat chodzi, a o to, że Wrocław został przyjęty do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. I to jako Miasto Literatury!

Ale z czym to się wiąże? Czym właściwie jest Sieć Miast Kreatywnych UNESCO?

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku, aby wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Prowadzony przez UNESCO program służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego. Miasta mogą realizować te idee na licznych polach działalności kreatywnej – poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, dizajn, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię. W dużym skrócie, bycie w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO to ogromna szansa dla Wrocławia, by czerpać z doświadczeń innych miast i móc realizować projekty partnerskie. Co oczywiste w naszym przypadku, mowa o projektach, które mają rozwijać miasto poprzez literaturę.

Aplikując do Sieci przedstawiliśmy projekty, zarówno te o wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym, które jako Miasto Literatury UNESCO chcielibyśmy realizować. Skupiają się one na wspieraniu lokalnych przemysłów kreatywnych związanych z książką, budowaniu społeczności wokół wydarzeń literackich i angażowaniu w nie różnych grup mieszkańców. Podejmują także wyzwania stawiane przez współczesność: integracja mieszkańców Wrocławia pochodzących z różnych krajów i kultur, przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu, edukacja związana z katastrofą ekologiczną czy wyrównywanie szans w dostępie do edukacji i kultury. Oczywiście poza nowymi projektami, chcemy kontynuować i rozwijać nasze dotychczasowe inicjatywy, by wymienić tu chociażby Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius i towarzyszący jej Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i Wrocławskie Targi Dobrych Książek, czy projekty edukacyjne w dolnośląskich i wrocławskich szkołach oraz cykliczne wydarzenia literackie odbywające się w naszym klubie PROZA.

Szczegóły i konkrety przedstawimy 8 stycznia 2020 roku. Wtedy to opowiemy, jak chcemy, by pierwszy rok członkostwa Wrocławia w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO wyglądał, ale też dokonamy swoistego podsumowania. Bo pamiętajmy, że tytuł Miasta Literatury UNESCO to nie tylko zasługa aplikacji, jaką Wrocławski Dom Literatury w imieniu Wrocławia przygotował, ale przede wszystkim poprzedzających jej złożenie działań. Wymienić tu należy chociażby takie projekty jak Europejska Stolica Kultury czy Światowa Stolica Książki Wrocław 2016.

To tyle od nas, więcej 8 stycznia 2020. A teraz wróćmy do plakatu, fajny, prawda? Jego autorem jest Jakub Kamiński


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się