Rusza Fundacja noblistki Olgi Tokarczuk
We wrocławskim Ratuszu trwa właśnie wspólna konferencja noblistki Olgi Tokarczuk, Prezydenta miasta Wrocławia Jacka Sutryka, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy Irka Grina. Powoływana jest do życia fundacja Noblistki, której partnerem ze strony miasta będzie Wrocławski Dom Literatury. Zajmie się dyskryminacją, ochroną zwierząt i klimatu.
Laureatka literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk, przekaże 350 tys. zł na działania powołanej przez siebie fundacji, której siedzibą będzie willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ulicy Krzyckiej 29. Obszary jej działań to m.in. stworzenie miejsca spotkań dla literatów i tłumaczy oraz wspieranie ochrony środowiska i praw kobiet. W radzie powołanej przez pisarkę fundacji zasiądą także Agnieszka Holland oraz Irek Grin. Jak podkreśla Tokarczuk, celem fundacji jest wspieranie oraz promocja kultury i sztuki polskiej, a także światowej. W planie są m. in. działania w ramach ochrony środowiska, praw człowieka i swobód obywatelskich, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wsparcie rozwoju Dolnego Śląska.
- Nastawiamy się na działalność kulturalną i artystyczną, w tym organizowaniem stypendiów i rezydencji artystów i tłumaczy. Chcemy zająć się też działalnością ekologiczną, akcjami na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt oraz propagowaniem nowoczesnych technologii, które ochronią środowisko naturalne – mówi Olga Tokarczuk.
To nie jedyne postulaty nowo powstałej fundacji, powołanej przez pisarkę. Chce ona również promować ideę społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierać rozwój organizacji pozarządowych i wolontariatu. Aktywnie poprze udział kobiet w życiu publicznym i kulturalnym, w tym badania naukowe nad feminizmem. Jej celem jest także upowszechnianie ochrony wolności i praw człowieka, w tym wolności słowa.
Noblistka zamierza przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na tożsamość, orientację seksualną i płeć. W willi przy Krzyckiej planuje działalność informacyjną, publicystyczną i wydawniczą, akcje charytatywne oraz ruchy na rzecz poprawy życia dzikich i hodowlanych zwierząt. Będzie też promować równoważoną turystykę oraz aktywność kulturalną i badawczą, dotyczącą Dolnego Śląska.
Fundacja rozpocznie działalności już niebawem, nie czekając na remont obiektu. Stanie się ona nie tylko miejscem rezydencji tłumaczy oraz literatów, ale także miejscem otwartych spotkań autorskich, debat i konferencji. Zarówno sama willa jak i otaczający ją ogród będą przestrzenią otwartą dla wszystkich mieszkańców.
Zbudowany zostanie również system wsparcia dla największych dolnośląskich festiwali literackich – zarówno autorskiego festiwalu noblistki „Góry Literatury”, odbywającego się w Nowej Rudzie i okolicach, jak i innych. Rada Fundacji chce wspomóc także zagrożony Festiwal Schulza w Drohobyczu – od lat będący największą sceną promocji polskiej literatury na Ukrainie, z którym Olga Tokarczuk jest związana merytorycznie. W planach jest także przygotowanie do nadchodzących w 2021 roku setnych rocznic urodzin Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza.
- Jestem głęboko przekonany, że Krzycka 29 będzie jednym z najważniejszych adresów literackich na świecie. Chcę podziękować za jej szerokie spectrum działalności nowej fundacji. Wszystkie te tematy są naszymi wspólnymi wyzwaniami. Miasto Wrocław jest i będzie absolutnym mecenasem tego, co w murach tej willi będzie się działo – komentuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.