XIX-wieczna oficyna w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie wygląda jak nowa

XIX-wieczna oficyna w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie wygląda jak nowa

XIX-wieczna oficyna w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie wygląda jak nowa

Udostępnij

Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny dworskiej wchodzącej w skład zespołu dworsko-parkowego, w którym mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (Mazowieckie). W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.

Zdaniem obecnego na uroczystości marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika, muzeum w Czarnolesie to prawdziwa perełka kultury na Mazowszu. "Zależy nam na tym, by nasze instytucje kultury rozwijały się i były atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, dlatego nieustannie je wspieramy" – podkreślił Struzik.

Prace związane z rewitalizacją i adaptacją oficyny dworskiej trwały dwa lata. Zakres robót był bardzo szeroki. "Rewitalizacja oficyny dworskiej była niezbędna, by uchronić budynek przed degradacją" – podkreślił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Zachowane elementy architektury drewnianej, tj. ściana wieńcowa, krokwie czy belki stropowe, przeszły konserwację i zostały zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Wymieniono kamienne schody, odtworzono oryginalne gontowe zadaszenie i wyjście do ogrodu na drewniany taras. W pomieszczeniu, w którym będzie prowadzona działalność edukacyjna, została ułożona nowa podłoga z desek, a w sieni położono drewniany bruk. Na ścianach znajdują się tak jak dawniej tynki z gliny zmieszanej ze słomą. Z zewnątrz drewniany budynek został pomalowany na biało, okna wraz z okiennicami i drzwi mają bladozielony kolor.

"Oficyna odzyskała dawny blask, a samo muzeum zyskało nowe przestrzenie. Dzięki temu nie tylko udało się uratować budynek, ale też zwiększyć atrakcyjność tego miejsca" – zauważył radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

Realizacja inwestycji kosztowała ponad 1,7 mln zł, z czego 1,2 mln zł to środki z budżetu województwa mazowieckiego, a pozostałe 500 tys. zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Muzeum Jana Kochanowskiego rozpoczęło działalność we wrześniu 1961 r. Od ponad dwóch lat jest samodzielną instytucją kultury; wcześniej podlegało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Siedzibę czarnoleskiego muzeum stanowi XIX-wieczny dworek rodziny Jabłonowskich, który powstał w miejscu dawnego dworu Kochanowskich.

Placówka bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Dzięki funduszom unijnym przeprowadzono m.in. modernizację i rewaloryzację kompleksu parkowo-dworskiego. Powstała też nowa interaktywna wystawa "Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki". W muzeum odbywają się koncerty, festiwale i spektakle plenerowe. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ dki

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się