XVII Nagroda Literacka Gdynia. Znamy 20 nominowanych

XVII Nagroda Literacka Gdynia. Znamy 20 nominowanych

XVII Nagroda Literacka Gdynia. Znamy 20 nominowanych

Udostępnij

Kapituła Nagrody ogłosiła 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Wytypowane do finałowej dwudziestki książki to panorama współczesnej polskiej literatury, w której centralnym punkcie stoi językowe mistrzostwo. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali zaplanowanej na 26 sierpnia.

17. edycja jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce jest równocześnie rekordową pod względem nadesłanych propozycji. Do konkursu wpłynęło 586 zgłoszeń, w tym ponad 200 w najliczniejszej z kategorii tj. poezji.

W kategorii esej nominację otrzymali Marcin Dymiter za „Notatki z terenu”, w których opisuje towarzyszący człowiekowi świat dźwięku; Agnieszka Gajewska za odkrywczą monografię „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”Andrzej Kopacki za „21 wierszy w przekładach i szkicach”, która to książka jest translatologiczną autowiwisekcją; Tomasz Szerszeń za „Wszystkie wojny świata”, na które złożyły się powidoki katastrof, wojen i pożóg; oraz nieżyjący już Jerzy Szperkowicz za zapis poszukiwań prawdy o utraconej matce  „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym”. Komentując wybór, Adam Lipszyc, jeden członków Kapituły, mówił: Język dobierany w tych książkach jest niezwykle precyzyjnym narzędziem odkrywania prawdy; prawdy czasami, trudnej, ukrytej, czasem ulotnej, ale takiej, którą tylko precyzyjnie dobranym literacko-eseistycznym językiem można odkryć.

Piątka nominowanych poetów to: Szymon Bira za „1,1” – książkę językowego konkretu i rzeczowników; Urszula Honek za „Zimowanie”, w której autorka na swój własny, swobodny sposób korzysta ze znanych językowych rekwizytów; Emilia Konwerska za „112”, zbiór wierszy pisanych z dużą dozą szaleństwa, delikatności i dosadności jednocześnie; Patryk Kosenda za „Największy na świecie drewniany coaster”gdzie słowa korzystają z radości współbrzmień i bardzo nieoczekiwanych połączeń. Nominowaną jest też Justyna Kulikowska  pretendująca do NLG również w zeszłym roku. Tym razem za „gift. z Podlasia”, książkę pisaną językiem i alfabetem gniewu – bezkompromisową od pierwszego do ostatniego wiersza.

Nominowani w kategorii proza to: Krzysztof Bartnicki za „Myśliwice, Myśliwice”, rozgrywającą się w języku i otwieranych przez niego przestrzeniach wyobraźni opowieść o upadku miasta; Ewa Jarocka (nominowana w ubiegłym roku w kategorii poezja!) za „Skończyło się na całowaniu”, czyli narrację, której źródłem jest rozdwojenie psychiczne i niestabilność narratorki; Mateusz Pakuła za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, opowieść zbudowaną z małych scen codzienności, z dialogów i z życia – wśród umierania; Edward Pasewicz za „Pulverkopf”, zaskakującą powieść o próbie zrozumienia przeszłości – tej osobistej, jak i kolektywnej; oraz Krzysztof Pietrala za „Story Jones”, poemat prozą, przywołujący marzenia, groźby i niespełnienia pierwszej awangardy.

Ostatnia z kategorii, przekład na język polski, przyniosła nominację dla Jerzego Kocha za „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (autorka oryginału: Marieke Lucas Rijnveld), gdzie niesamowita precyzja tłumaczenia i językowe znaleziska przenoszą nas do holenderskiej prowincji. Kolejna nominowana pozycja to najnowszy, mistrzowski przekład „Ulissesa” James’a Joyce’a w tłumaczeniu Macieja ŚwierkockiegoKarolina Wilamowska, otrzymała nominację za „Kuratora” Györgya Konráda, obezwładniającą opowieść o pracowniku opieki społecznej, wyrażoną gęstym, niekiedy obsesyjnym językiem. Wśród nominowanych jest również Jarosław Zawadzki za „Opowieści kanterberyjskie” (autor oryginału: Geoffrey Chaucer), czyli pierwszy, pełny – a do tego piękny – polski przekład czternastowiecznej księgi oraz Iwona Zimnicka i jej tłumaczenie „Trylogii kopenhaskiej” Tove Ditlevsen, która dzięki trafieniu w odpowiednią tonację stała się jedną z najbardziej poruszających książek ubiegłego roku.

Laureatów 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 26 sierpnia. Przyznanie Literackich Kostek jest kulminacyjnym momentem corocznego festiwalu literackiego Miasto Słowa, które w ostatnich dniach sierpnia odbywa się w Gdyni. W tym roku trwać będzie od 24 do 29 sierpnia. Jego program poznamy w lipcu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się