XXV Międzynarodowe Targi Książki, Lwów,

XXV Międzynarodowe Targi Książki, Lwów,

XXV Forum Wydawców we Lwowie za nami

Udostępnij

XXV Forum Wydawców zakończyło się w niedzielę. Polska literatura budziła ogromne zainteresowanie zarówno na samych targach, jak i na towarzyszącym im festiwalu literackim. Podczas ostatniego dnia lwowskich Międzynarodowych Targów Książki z publicznością spotkali się Wojciech Miłoszewski i Jacek Dukaj.

„Obecność Polski będzie na Forum widoczna i mamy nadzieję, że atrakcyjna. Szczególnie polecam wydarzenia związane z urodzonym we Lwowie Zbigniewem Herbertem, którego rok właśnie obchodzimy” – zapowiadał w rozmowie z PAP Rafał Kocot z lwowskiego konsulatu RP i z pewnością się nie mylił. Na spotkaniach z polskimi autorami gościły tłumy.

Lwowskie targi książki po raz kolejny pokazały, jak duże jest wśród naszych wschodnich sąsiadów zapotrzebowanie na polskie słowo drukowane i jak ważną rolę odgrywa na Ukrainie polska kultura. Polskie stoisko – w tym roku wspólnie zorganizowane przez Instytut Książki, Instytut Polski w Kijowie i Narodowe Centrum Kultury – cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, i to w równym stopniu ze strony miejscowych Polaków, jak i Ukraińców chcących poznać nasz język i kulturę. Ma to szczególne, symboliczne znaczenie w obchodzonym właśnie roku wielkiego lwowianina, Zbigniewa Herberta.

– podsumował polską obecność na lwowskich targach dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Z ukraińską publicznością spotkał się Bronisław Wildstein. Spotkanie, które poprowadził znany dziennikarz niezależnej Espresso TV Anton Borkowski, toczyło się m.in. wokół ostatniego zbioru esejów Wildsteina O kulturze i rewolucji, wpisując się w cykl imprez poświęconych wiodącemu tematowi tej edycji targów, jakim był „rynek wolności”. W sobotę intensywny dzień we Lwowie miał także Jacek Dukaj prezentujący we współpracy z wydawnictwem Astrolabium ukraiński przekład Lodu. Autor był gościem poranka w ukraińskiej telewizji, podpisywał książki na stoisku wydawcy i wraz z tłumaczem swojej książki, Andrijem Pawłyszynem, zaprezentował Lód na wieczornym spotkaniu we lwowskim Press Clubie. Dukaj podczas ostatniego dnia targów wziął także udział – m.in. wraz z Wojciechem Miłoszewskim – w dyskusji o kondycji polskiej fantastyki. Bronka Nowicka, która wystąpiła ze swoją prozą poetycką na sobotniej festiwalowej „Nocy poetów”, spotkała się w niedzielę z miłośnikami poezji na targach.

W sobotę we Lwowie miała miejsce także prezentacja ukraińskiego przekładu Narzeczonej Schulza z udziałem Agaty Tuszyńskiej. Na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem poświęcone postaci wielkiego lwowianina, Zbigniewa Herberta. Z kolei na zaproszenie Instytutu Polskiego w Kijowie z okazji ukraińskiej premiery Morfiny z publicznością spotkał się Szczepan Twardoch. Dużą popularnością cieszyły się również piątkowe spotkania z autorem książek dla dzieci i młodzieży Marcinem Szczygielskim.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się