"Świat Książki". Pilzno, Czechy

"Świat Książki". Pilzno, Czechy

Festiwal „Świat Książki” w Pilźnie z udziałem polskich autorów

Udostępnij

W Pilźnie zakończył się w sobotę zorganizowany tam po raz pierwszy międzynarodowy festiwal  "Świat Książki". Wśród zagranicznych gości znaleźli się polscy autorzy przekładani na język czeski: Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł, a także piszący po czesku ksiądz Jerzy Czendlik. 

Festiwal i targi „Świat Książki” organizowane są od 24 lat w Pradze. W tym roku jednak zorganizowano siostrzaną imprezę także Pilźnie w zachodnich Czechach. Przez dwa dni ponad osiem tysięcy osób odwiedziło dawną zajezdnię miejskich zakładów komunikacyjnych, która trzy lata temu została zamieniona w centrum kulturalne i hale targowe.

Wśród około osiemdziesięciu imprez towarzyszących targom były spotkania z polskimi autorami, którzy są dobrze znani na czeskim runku. Mariusz Surosz jest autorem m.in. książki Ach, te Czeszki, która ukazała się także po czesku i jak powiedział PAP, starał się opowiedzieć historię Czech przez pryzmat losów pojedynczych kobiet. „Pamiętałem ze szkoły, że lekcje historii często bywały nudne. Fascynowały nas natomiast filmy historyczne, w których historię opowiada się właśnie przez pryzmat zdarzeń jednostek” - tłumaczył pomysł napisania książki.

Podczas spotkania autorskiego Surosza pytano m.in., dlaczego prowadzone od kilku lat badania pokazują, że Czesi od lat są wśród pierwszych narodów, które Polacy lubią i akceptują. „Polacy kochają raczej swoje wyobrażenie o Czechach niż samych Czechów. A jakie to wyobrażenie? Ludzi, którzy siedzą w gospodach, wyglądają tak samo jak bohaterowie opowieści Hrabala, piją piwo” - mówił PAP Surosz.  Stereotypom poświęcone było także spotkanie z autorem książek o Czechach Mariuszem Szczygłem oraz  sprawującym od 26 lat posługę w Czechach księdzem Zbigniewem Czendlikiem, który jest autorem bestselerowej na czeskim rynku wydawniczym książki Łóżko, gospoda, kościół.

W Czechach ksiądz Czendlik jest postacią popkultury. Proboszcz parafii w Lanszkrounie (środkowe Czechy) co dwa tygodnie prowadzi program w Czeskiej Telewizji. Regularnie spotyka się ze słuchaczami radia. Temat wzajemnych relacji polsko-czeskich, które mają „asymetryczny charakter” Czendlik i Szczygieł obracali w żart, ale pod koniec spotkania padło istotne pytanie, co zrobić by można było zmienić to w sumie, negatywne nastawienie. Ich odpowiedzieć brzmiała podobnie - sprawić, by więcej Czechów odwiedziło Polskę. Zmienią zdanie - mówili.  Obecny na targach i festiwalu dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj także uznał, że wzajemne kontakty są podstawą do budowania rzetelnych stosunków i sympatii. „Nie kontakt z wyobrażeniem, które tutejsze media tylko wzmacniają, ale z rzeczywistością. Potrzebna jest także otwarta głowa” - powiedział PAP.

Niespodzianką dla uczestników festiwalu stała się informacja o przyjeździe do Pilzna wdowy po chińskim pisarzu, dysydencie i laureacie Pokojowej Nagrody Nobla. Liu Xia, malarka, poetka i fotografka, pojawiła się na targach, ale nie miała publicznego programu. Nie można było z nią rozmawiać a jej pobyt w Czechach ograniczył się do prywatnego spotkania z Ivanem Havlem, bratem zmarłego czeskiego prezydenta, Vaclava Havla. Obecność chińskiej dysydentki na targach potwierdził w rozmowie z PAP wicedyrektor „Świata Książki”, francuski poeta mieszkający w Pradze, Guilliaume Basset.

„Nasz program przygotowaliśmy w maju, gdy Liu Xia była jeszcze w Chinach, w areszcie domowym, i zaproponowaliśmy poświęcenie jej i jej poezji jednego wieczora. Zaprosiliśmy także jej przyjaciela, dysydenta i pisarza Liao Yiwu” - wyjaśnił Basset.  Ostatecznie Liu Xia, która jest już na emigracji w Niemczech, przyjechała na dwa dni do Czech. Podczas spotkania z Ivanem Havlem dziękowała za wsparcie rodziny Havlów dla jej męża, który dostał w 2010 r. Pokojowa Nagrodę Nobla. Chiński reżim skazał go w grudniu 2009 roku na jedenaście lat więzienia, w którym zmarł w lipcu 2017 r.

(Piotr Górecki; PAP)  


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się