Akcja "Z książką zdrowiej!

Akcja "Z książką zdrowiej!

„Z książką zdrowiej!” – do szpitali trafi 50 tys. książek

Udostępnij

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy podpisały w środę w Warszawie porozumienie „Z książką zdrowiej!”. o przekazaniu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne około 50 tys. książek.

Porozumienie w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

„W szpitalu bardzo często są telewizory, niektórzy mają smartfony, ale chcielibyśmy, żeby ta tradycyjna, ale myślę, że też najlepsza forma spędzania wolnego czasu, była w szpitalach dostępna. Liczymy na to, że pacjenci będą zadowoleni” - powiedział na konferencji wiceminister zdrowia. Poinformował, że podpisane w środę w Warszawie porozumienie zakłada przekazanie niemal 500 szpitalom około 50 tys. książek, które trafią do szpitali do końca roku.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że każdy szpital, w którym jest oddział onkologiczny i pediatryczny będzie mógł skorzystać z tego programu. Dodał, że ma nadzieję, iż tradycją stanie się, że w każdym szpitalu będzie porządna i dobrze wyposażona biblioteka.

„Książki, kultura to jest coś, co dodaje otuchy i my chcemy umożliwić młodym ludziom, a także ich rodzicom dostęp do tego” - podkreślił Lewandowski.

Przypomniał, że ministerstwo kultury podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce, skierowanych do różnych grup społecznych, wśród których szczególnie ważne są dzieci. W ramach jednego z programów, rodzicom nowonarodzonych dzieci na oddziałach położniczych w całej Polsce wręczane są książeczki z wierszami dla najmłodszych oraz informatory dla rodziców dotyczące korzyści płynących z czytania dzieciom.

Za dobór książek przekazanych szpitalom odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy. Jak poinformował PAP dyrektor placówki, w akcję razem z PIW zaangażowało się 61 polskich wydawców książek. „To jest taki top wydawniczy, to znaczy to są publikacje, które są w tej chwili najpopularniejsze w ofercie wydawnictw, które zgodziły się wziąć udział w akcji” - dodał dr Michalski.

Na liście książek przekazanych szpitalom jest ok. 200 tytułów. „Chodziło nam o zapewnienie biblioróżnorodności. Zarówno książki, które królują na liście bestsellerów, ale też doceniając wkład małych wydawców w kształtowanie oferty wydawniczej, sięgnęliśmy po te tytuły, które mają doskonałe recenzje, są doskonale przyjmowane, ale mniej znane" - powiedziała PAP Elżbieta Brzozowska z Redakcji Historii i Myśli Współczesnej PIW.

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację 1 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Przedmiotem odpowiedzialnym za realizację jest Państwowy Instytut Wydawniczy.

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się