Za dużo nagród!
Jesień, a już zwłaszcza październik, to jeden z najgorętszych okresów w kalendarzu literackim. Nagroda Nobla, Nagroda Literacka Nike, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Nagroda i Festiwal Conrada czy Bruno Schulz. Festiwal. A do tego bardzo dużo premier książkowych. Jak w tym wszystkim się nie pogubić? Nie da się. Ale zawsze możecie skupić się na propozycjach Wrocławskiego Domu Literatury.
do 13 października 2023
Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – głosowanie
Jak może niektórzy z was wiedzą, jesteśmy operatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Przynajmniej w wymiarze finansowym to największe literackie wyróżnienie przyznawane w Polsce – laureat bądź laureatka może liczyć na 150 tys. zł! Ale to nie wszystko. Swoje wyróżnienie mogą wręczyć też czytelnicy. Mowa o Nagrodzie im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniającej pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddajemy głosy na książki z finałowej siódemki), a autorka bądź autor książki zwycięskiej w plebiscycie otrzyma zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką do Wrocławia. W tym roku z takiego zaproszenia skorzystał Jaroslav Rudiš. Głosujemy do piątku 13 października (do końca dnia), a głosy oddajemy tutaj: angelus.com.pl.
26 września, godz. 19.00 | Klub Proza
„Faszyzm, który nadchodzi” – spotkanie z Przemysławem Witkowskim
Wstęp wolny.
Czy chasydzi pisali pamiętniki? A jeśli tak, to o czym? Czy opisane w nich życie to głównie religijna ekstaza i pielgrzymki do cadyków? Czy może seks, przemoc i pieniądze?
Chasydyzm, zrodzony na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej żydowski ruch mistyczno-ekstatyczny jest jednym z najciekawszych zjawisk w wielowiekowej historii Żydów i być może najważniejszym ruchem religijnym zrodzonym na tych ziemiach. Mimo że intensywnie studiowany, wciąż wiemy zaskakująco mało o jego życiu codziennym, o chasydzkich rodzinach, o intymnym doświadczeniu religijnym, a więc o tym wszystkim, co tak chętnie opowiadają autobiografie. W dyskusji udział wezmą Anna Ciałowicz, autorka i tłumaczka chasydzkich autobiografii, dr Wojciech Tworek, wybitny badacz tego ruchu, oraz prof. Marcin Wodziński, historyk i judaista, kierujący Katedrą Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim.
Wstęp wolny
3 października, godz. 19.00 | Klub Proza
Marcin Kącki, „Chłopcy. Idą po Polskę” – spotkanie autorskie
Marcin Kącki, jeden z najbardziej doświadczonych polskich reporterów, autor tak głośnych książek jak „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” czy „Oświęcim. Czarna zima”, wrócił z nowym reportażem o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce. Książka „Chłopcy. Idą po Polskę” (Znak Literanova) przenosi nas do rzeczywistości, której może nie chcielibyśmy doświadczyć, ale której nie możemy zignorować. Kim są politycy skupieni wokół osoby Janusza Korwin-Mikkego? Jakie wartości wyznają? I czy aby to, co głoszą publicznie, jest spójne z tym, jak funkcjonują prywatnie? O korwinistach, Konfederacji i bardzo specyficznym pojmowaniu wolności z Marcinem Kąckim rozmawiać będzie Waldek Mazur.
Wstęp wolny
4 października, godz. 18.00 | Klub Proza
Wystawa fotografii „Pociąg Mińsk – Wrocław”
Wystawa „Pociąg Mińsk-Wrocław” prezentuje unikalne spojrzenie architekta na powiązania między dwoma miastami – Mińskiem i Wrocławiem. Poprzez połączenie fotografii obiektów architektonicznych i charakterystycznych miejsc obu miast, wystawa ukazuje podobieństwa i tym samym opowiada wspólną historię dwóch narodów – Białorusinów i Polaków.
Po wernisażu odbędzie się wieczór autorski Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i opozycjonisty, który zmuszony był opuścić swoją ojczyznę.
Wydarzenie w języku białoruskim z tłumaczeniem na język polski.
Wstęp wolny
I na koniec wyłaniający się na horyzoncie Bruno Schulz. Festiwal 2023, w trakcie którego spotkania z autorkami i autorami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, książkowe premiery i jeszcze więcej wciągających rozmów z literaturą w tle. To wszystko dziać się będzie w naszym klubie Proza w dniach 9–15 października. A te osoby, które preferują spotkania z literaturą poprzez nowe technologie, zapraszamy tutaj:
Radio Proza
Kanał YouTube Domu Literatury
Notatnik Literacki
Notatnik Teatralny