Zmarł Tadeusz Olszański

Zmarł Tadeusz Olszański

Zmarł Tadeusz Olszański

Udostępnij

W  dniu 22 września 2023 zmarł Tadeusz Árpád Olszański, pisarz, dziennikarz, publicysta i tłumacz. Miał 94 lata. adeusz Árpád Olszański urodził się 28 sierpnia 1929 roku w Stanisławowie jako syn Polaka, Tadeusza Olszańskiego i Węgierki, Katarzyny Siménfalvy. W czasie II wojny światowej, jesienią 1943 roku rodzina przeniosła się na Węgry, przebywali tam jako uchodźcy, a Tadeusz uczęszczał do słynnego polskiego gimnazjum w Balatonboglár.

W Opolu, gdzie po wojnie osiedliła się rodzina, zdał maturę, a potem w 1952 roku skończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako dziennikarz specjalizujący się głównie w tematyce Węgier oraz sporcie. W latach sześćdziesiątych kierował działem sportowym w redakcji „Sztandaru Młodych”. Później pracował w redakcji „Sportowca”, Telewizji Polskiej oraz w Krajowej Agencji Wydawniczej. Jako dziennikarz sportowy wielokrotnie relacjonował igrzyska olimpijskie. Był także pomysłodawcą konkursów Fair Play. Pierwszym laureatem w roku 1963 został pięściarz Zbigniew Pietrzykowski. Pomysł stał się na tyle popularny, że od tamtej pory Nagrody Fair Play przyznaje co rok Polski Komitet Olimpijski. Akcja promowania zyskała popularność w całym świecie. Olszański otrzymał Nagrodę Fair Play UNESCO (wspólnie z Janem Lisem) za książkę „Czysta gra” (1988).

Kolejną pasją Olszańskiego była literatura węgierska, przetłumaczył ponad czterdzieści powieści i dramatów, w tym takie pozycje, jak „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara i „Byłem asystentem doktora Mengele” Miklosa Nyiszlego.

Przyznano mu krajowe i zagraniczne nagrody oraz wyróżnienia. Od 1986 był zastępcą dyrektora, a od 1988 do 1990 dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej w Budapeszcie. Swoją fascynację narodem, kulturą i kuchnią węgierską opisał w przewodniku kulinarnym „Nobel dla papryki”. W latach 1990–1994 pracował jako korespondent Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech oraz w Jugosławii. Następnie do końca życia był publicystą tygodnika „Polityka”.

W 2008 opublikował wspomnieniową książkę „Kresy kresów. Stanisławów”, obejmującą okres dzieciństwa spędzonego w Stanisławowie.

w 2021 roku został uznany przez Kapitułę Plebiscytu za najlepszego dziennikarza prasowego z okazji 100-lecia ukazywania się "Przeglądu Sportowego", zorganizowanego przez Klub Dziennikarzy Sportowych.

W ostatniej książce „Było, minęło, zostało w pamięci” wydanej w 2022 roku napisał: „Żyłem dla pisania i z pisania. Byłem dziennikarzem, nie tylko sportowym, a także tłumaczem literatury węgierskiej, korespondentem radia i telewizji, w sumie jednak chyba najbardziej pisarzem”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się