Zaczytani wspierają seniorów książką – program tele-biblioterapii

Zaczytani wspierają seniorów książką – program tele-biblioterapii

Zaczytani wspierają seniorów książką – program tele-biblioterapii

Udostępnij

Nie trzeba zachorować na covid-19, żeby mierzyć się ze zdrowotnymi skutkami epidemii. Wiedza o tym seniorzy, którzy w wyniku izolacji społecznej zostali zamknięci w domach. Fundacja Zaczytani.org uruchomiła program Tele-biblioterapii, dzięki któremu wspiera seniorów na odległość.

Utrata poczucia bezpieczeństwa, zmiana sytuacji życiowej na trudną, brak kontaktów społecznych, lęki, osamotnienie, znaczne obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne – to efekty izolacji społecznej, do której została zmuszona duża część seniorów. Codzienna działalność wielu placówek wspierających osoby starsze została wstrzymana – seniorzy są pozbawieni spotkań i codziennych zajęć. Kontakty ogranicza się do minimum.

– Nasza fundacja stara się w swoich działaniach podkreślać, jak ważne jest budowanie jakościowych relacji. To od nich w dużej mierze zależy nasz dobrostan. My do budowania relacji wykorzystujemy książkę, dzięki której można przepracowywać trudne emocje – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.

W ramach przeciwdziałania skutkom izolacji społecznej Fundacja Zaczytani.org uruchomiła program Tele-biblioterapii dla Seniorów. Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie osamotnieniu seniorów dzięki wykorzystaniu książki – poprzez nawiązywanie wspierającej relacji między wolontariuszam a osobami starszymi mającymi trudności w poruszaniu się, pozbawionymi kontaktu z bliskimi, aby poprawić ich dobrostan, jakość życia i relacji społecznych.

– W okresie epidemii wsparcie psychiczne jest szczególnie ważne z uwagi na przedłużającą się izolację społeczną, a co za tym idzie odcięcie od bliskich osób – rodziny, znajomych, przyjaciół. Osoby starsze pozostawiane same sobie tracą chęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, tracą poczucie sensu i celu, które to motywowały ich do wykonywania codziennych czynności. Pojawia się sporo trudnych emocji, które powodują napięcia zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego tak ważne jest, aby poprzez kontakt z drugim człowiekiem, nawiązanie relacji poprzez rozmowę biblioterapeutyczną, doświadczyć działania podnoszącego energię, mogącego wywołać radość oraz zmniejszyć poczucie osamotnienia – dodaje Agnieszka Wąsik, koordynatorka programu wolontariackiego.

Partnerem pilotażowej edycji Tele-Biblioterapii dla Seniorów jest program „Tak! Pomagam” będący częścią firmy Provident Polska. Osoby zatrudnione przez firmę w ramach programów wolontariackich angażują się w działania społeczne.

Jak są przygotowani wolontariusze?

Każdy wolontariusz przed przystąpieniem do programu wsparcia seniorów przechodzi kompleksowe szkolenie, które pozwala mu zrozumieć ideę i cele procesu bibliotrapeutycznego, a także zdobyć praktyczne umiejętności prowadzenia wspierającej rozmowy z osobą starszą. Uczestnicy szkolenia poznają przykłady efektywnych ćwiczeń biblioterapeutycznych, poznają zasady tworzenia scenariusza biblioterapeutycznego, zdobywają wiedzę na temat tego, na co warto zwracać uwagę w kontakcie z seniorami.

Czym jest biblioterapia?

Biblioterapia to głębsze oddziaływanie słowa i tekstu w określonych kierunkach oraz w skutkach – częściowo przynajmniej – zamierzonych. Proces biblioterapii przebiega przez trzy określone etapy, a jego celami są między innymi: docenienie ludzkiego doświadczenia, poszukiwanie alternatyw rozwiązań jednego zagadnienia czy wsparcie w odkrywaniu różnych motywów ludzkiego postępowania, w tym także własnego.

Wolontariusze odbywają z seniorami regularne spotkania telefoniczne, podczas których czytają fragment tekstu literackiego, a następnie prowadzą na jego bazie rozmowę, motywując osobę po drugiej stronie do dzielenia się swoimi odczuciami, wrażeniami, emocjami. Spotkanie trwa od 30 do 90 minut – w zależności od potrzeb i możliwości seniora. Wolontariusze wymieniają się między sobą doświadczeniami, aby jeszcze lepiej rozumieć osoby starsze i móc je efektywnie wspierać.

Kogo wspierają Zaczytani?

Fundacja Zaczytani.org wspiera seniorów będących podopiecznymi placówek pomocowych i opiekuńczych. W tej chwili współpracuje z Dziennymi Domami Pomocy Społecznej nr 1 i nr 4 w Katowicach oraz Centrum Aktywizacji Międzypokoleniowej w Warszawie.

Są to ośrodki przeznaczone dla osób samotnych lub osób w rodzinach, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy osób z zewnątrz, a są jej pozbawione lub rodzina takiej pomocy nie może zapewnić.


Kilka słów o autorce:

Marta Tittenbrun – bajkoedukatorka, zwolenniczka wychowania bliskościowego i miłośniczka książek dla dzieci. PR managerka Fundacji Zaczytani.org, specjalistka ds. komunikacji, social mediów i wydarzeń. Mama dwóch przedszkolaków.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się