Zaczytany czerwiec z Oficyną Impuls!
Na horyzoncie kiełkuje czerwiec… O tej porze roku tradycyjnie na plan pierwszy wysuwają się najmłodsi i ich potrzeby, a w tle majaczy niewyraźny kontur tej najszacowniejszej z instytucji, jaką bez wą tpienia jest szkoła. I o szkole, i naszych milusińskich będzie dziś mowa.
Zacznie się źle, bo od Przemocy w rodzinie. Książka ta, powstała pod redakcją Łukasza Wirkusa i Pawła Kozłowskiego, przedstawia interdyscyplinarne ujęcie tego jakże trudnego problemu w oparciu o szereg artykułów autorstwa zaproszonych do projektu uczonych. I tak perspektywa prawno-społeczna (część I) przeplata się z ujęciem psychopedagogicznym i kulturowym (część II), jednakowo traktują cym ofiary domowej przemocy bez wzglÄędu na wiek (dzieci – starcy).
W naszym dzisiejszym newsletterze będzie jednak trochę jak w powieściach Makuszyńskiego: najpierw burza z gradem, potem uśmiechnięte lato. Dobrą
passę rozpoczyna Ewaluacja edukacyjna Henryka Mizerka, nowość z pogranicza filozofii i… wszystkich innych nauk. Swój wywód profesor prowadzi dwutorowo: pokazuje ewaluację jako zjawisko nieodłą
cznie towarzyszą
ce homo sapiens oraz jako splot nurtów i tendencji, jaki wyodrębnił się w latach 50. XX wieku.
Piotr Kołodziej, Janusz Waligóra i Jerzy Waligóra odpowiedzialni są za Szkolny teatr interakcji. Od pomysłu do przedstawienia. Co swym utworem zamierzali? „Ta książka opowiada o szkolnej przygodzie teatralnej – o tym, jak wraz z uczniami jednej z krakowskich szkół, w której występujemy głównie w roli polonistów, uczyliśmy się teatru i bawiliśmy się w teatr. Jest to opowieść o różnych formach artystycznej aktywności, o wspólnocie ludzkiej, która wytworzyła się w trakcie tych działań, o czasie minionym (ach, gdzie są niegdysiejsze śniegi!) i pewnej aktualnej placówce edukacyjnej, sercom naszym sympatycznej i bliskiej. Przy czym pod hasłem «placówka edukacyjna» rozumiemy instytucję o schludnej nazwie Prywatne Akademickie Centrum Kształcenia, czyli w skrócie PACK, usytuowaną przy ulicy Karmelickiej w Krakowie. Zacna ta instytucja stała się areną naszych szkolnych inicjatyw teatralnych, zaś jej dyrektor, Jerzy Waligóra, nader tolerancyjnym Mecenasem, a w porywach nawet entuzjastą tych amatorskich poczynań”.
A skoro zrobiło się już hucznie i radośnie, zakończmy ten krótki przegląd obietnicą lata i wakacji, których osobiście nie wyobrażamy sobie inaczej niż boso na trawie z zacną książką pod pachą. A jaką? O to zadba już Bogusław Śliwerski, podsuwając nam Książki (nie)godne czytania, a więc krótki i z definicji subiektywny przegląd nowości (i nie tylko), jakie w ostatnim czasie wpadły w ręce profesora…
Zapraszamy i polecamy wyją tkowe nowości Oficyny Wydawniczej „Impuls”.
Uwaga, dla każdego Czytelnika mamy książki gratis!
www.impulsoficyna.com.pl