Zagłosuj na najlepszą historyczną książkę 2017 roku!
Jaka jest najlepsza książka historyczna 2017 roku? Jakie książki warto podarować bliskim w prezencie? Na te pytania odpowie konkurs i plebiscyt „Historia Zebrana” organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody!
Głosować można na stronie projektu http://historiazebrana.pl. W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2017 r walczy 20 publikacji. Wskazywać swoich faworytów można w trzech kategoriach: „w rolach głównych" (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe) oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).
Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz nasi jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org. – Konkurs i plebiscyt „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach. Spośród zwycięzców w I i II półroczu wyłonione zostaną następnie publikacje, które otrzymują tytuł najlepszej książki historycznej roku.
A oto pełna lista publikacji biorących udział w plebiscycie:
W rolach głównych
Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.
-
(OW Kucharski) „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego.”
-
(Editio) „Naznaczeni przez rewolucję bolszewików”
-
(Poznańskie) „Z błyskawicą na tygrysy. Dziennik powstańca”
-
(Poznańskie) „Niewygodny Polak”
-
(Czarne) „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”
-
(Karta) „Zamojszczyzna 1918-1959”
-
(Bellona) „Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303”
-
(Bellona) „Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów”
Okiem badacza
Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.
-
(Muzeum Hist. M. Krakowa) „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu.”
-
(Rebis) „Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie”
-
(Agora) „Stalin i naukowcy. Historia tryumfu i tragedii, 1905-1953”
-
(Karta) „Czas ziemiaństwa”
-
(Bellona) „Wyspa ostatniej nadziei”
Historia niebanalna
Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.
-
(Papierowy Księżyc) „Srebrne Imperium”
-
(Rebis) „Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz.III”
-
(Meandry) „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni”
-
(PWN) „Zamach Stanu. Podręcznik”
-
(Poznańskie) „Narodziny globalnego dżihadu”
-
(WUJ) „Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistów”
-
(Szara Godzina) „Lekcja martwej mowy”
Pierwszy etap głosowania, w którym wybierane są tytuły nominowane do nagrody zakończy się 18 grudnia. Drugi etap, w którym ogłosimy nominacje i spośród nominowanych książek wybierzemy najlepsze tytuły, rozpocznie się 19 grudnia. Zakończenie zmagań nastąpi 8 stycznia, a wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 10 stycznia.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Wśród głosujących internautów rozlosujemy atrakcyjne nagrody książkowe. W puli nagród, które trafią do uczestników plebiscytu, znaleźć będzie można publikacje zgłoszone do udziału w naszym plebiscycie. Do rozdania mamy kilkadziesiąt egz. książek! – zachęca Sławomir Krempa z portalu Granice.pl.
„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Celem tej inicjatywy jest wybór najciekawszych i najbardziej dopracowanych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.
Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.