Fundacja im. Szymborskiej

Fundacja im. Szymborskiej

Podsumowanie Fundacja im. Szymborskiej: Co zrobiliśmy w 2017 roku?

Udostępnij

Prezentujemy podsumowanie roku 2017 opublikowane przez Fundację im. Szymborskiej na stronie http://www.szymborska.org.pl.

  • Po raz trzeci przyznaliśmy Nagrodę im. Adma Włodka. Stypendium za rok 2017 otrzymali Patrycja Pustkowiak i Andrzej Muszyński.
  • W tym roku wręczyliśmy po raz piąty Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Laureatem tegorocznej edycji Nagrody został Marcin Sendecki za tom „W”. Gala wręczenia Nagrody odbyła się w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza.
  • W maju zorganizowaliśmy spotkanie z poetami nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2017.
  • Wystawa wyklejanek Szymborskiej w tym roku pokazywana była m.in. w Myślenicach, Zagrzebiu oraz Muzeum Literatury w Warszawie.
  • W ramach Funduszu Zapomogowego wspierającego pisarzy i tłumaczy przyznaliśmy pomoc finansową 8 osobom.
  • Wraz z Instytutem Goethego i Literaturwerkstatt Berlin kontynuowaliśmy projekt „Liryka extra”, w którym cyklicznie prezentujemy na stronie projektu sylwetki i twórczość współczesnych poetów polskich i niemieckich.
  • W ramach projektu edukacyjnego „Warsztat Słowa” zorganizowaliśmy w bibliotekach w całej Polsce kilkanaście lekcji czytania poezji współczesnej dla młodzieży.
  • W lutym 2017 nasza Fundacja we współpracy z Allegro Charytatywni zorganizowała aukcję, na której licytowano kalendarze z wyklejankami Wisławy Szymborskiej oraz pióra Lamy i notesy Moleskine z jubileuszowej serii „Radość pisania”. Dochód z aukcji nasza Fundacja w całości przekazała na  swoje dwa charytatywne projekty – stypendia dla młodych pisarzy i tłumaczy oraz pomoc twórcom w trudnej sytuacji materialnej.
  • W sierpniu 2017 odbyła się trzecia edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Patronami tej edycji Festiwalu była Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz.  Spośród licznych wydarzeń festiwalowych dużą popularnością cieszył się m.in. mecz poetycki na wiersze Szymborskiej, koncert Pablopavo i Ludzików inspirowany poezją Noblistki, a także widowisko poetyckie na podstawie korespondencji Szymborskiej i Filipowicza Najlepiej w życiu ma Twój kot, w wykonaniu Karoliny Gruszki i Adama Woronowicza.
  • Muzeum Ewolucji Człowieka w Burgos otworzyło wystawę „Kapsuła poezji”,  w której od lipca 2017 do połowy stycznia 2018 będzie prezentowana twórczość Szymborskiej. W specjalnie przygotowanej przestrzeni przypominającej ażurową kapsułę można m.in. przeczytać i posłuchać wierszy Szymborskiej w tłumaczeniu na hiszpański, a także obejrzeć fragmenty filmu dokumentalnego K. Kolendy-Zaleskiej Chwilami życie bywa znośne. Wystawa powstała przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.
  • W 2017 ukazał się monograficzny numer „Nowej Dekady Krakowskiej”, poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej. Publikacja powstała z okazji 20. rocznicy Nagrody Nobla dla Szymborskiej. W numerze zamieszczono m.in. teksty literaturoznawców, które powstały przy okazji konferencji naukowej UJ o Szymborskiej w 2016, a także dyskusję o recepcji poezji Noblistki, oraz wspomnienia o Szymborskiej w Sztokholmie podczas odbierania Nagrody Nobla.
  • W Hiszpanii ukazał się numer monograficzny słynnego czasopisma literackiego „Turia”, poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej. Wśród publikacji znalazły się teksty, eseje i analizy poezji Szymborskiej, a także teksty biograficzne o Noblistce autorstwa zarówno polskich jak i hiszpańskojęzycznych autorów. W numerze znalazły się także tłumaczenia wierszy na język hiszpański laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Premiera numeru czasopisma odbyła się w listopadzie w Królewskiej Akademii Hiszpańskiej, pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie. Pismo dystrybuowane jest w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.
  • Przyczynialiśmy się też do promocji czytelnictwa wspierając nagrodami książkowymi liczne szkoły i biblioteki z całej Polski oraz patronując wielu poetyckim konkursom dla dzieci i młodzieży.
  • W tym roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się tom „Wołanie do Yeti”, będący częścią serii kolekcji poezji Szymborskiej oraz nakładem Ossolineum został opublikowany „Wybór poezji Szymborskiej” z obszernym posłowiem prof. Wojciecha Ligęzy.
  • W tym roku ukazały się tłumaczenia utworów Szymborskiej i o Szymborskiej na obce języki, m.in. na angielski, hiszpański, chiński, włoski.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się