Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach

Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach

Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach

Udostępnij

Od 25 do 27 sierpnia miała miejsce 5. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach. Partnerem festiwalu był Instytut Książki, a impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa".

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki to impreza, która w różnych terminach odbywa w kilku polskich miastach: Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie i Katowicach. Tegoroczną imprezę w Katowicach odwiedzili tacy autorzy książek dla dzieci, jak m.in. Wojciech Widłak, Aleksandra Krzanowska, Joanna Rusinek, Paweł Beręsewicz, Barbara Sadurska, Marcin Minor, Agata Romaniuk i Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

W tegorocznej odsłonie festiwalu wzięło udział ponad 400 osób. W ramach festiwalu, jak co roku, odbyły się liczne spotkania literackie, warsztaty artystyczne, wystawy i wydarzenia specjalne. Chociaż festiwalowa formuła gwarantuję lekką, zaskakującą formę rodzinnej zabawy, po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się programowi festiwalu można było dostrzec m.in.: pomoc w budowaniu relacji międzykulturowych (wystawa „Czytanie Relacji” zorganizowana we współpracy z Instytutem Książki), rozwijanie empatii („Różni, ale tacy sami – ABC Empatii z fundacją Czepczyński Familly Foundation”) czy wspieranie samodzielnego sposobu myślenia („Współrzędne Amonu, czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem”).

„Poza spotkaniami z autorami, uczestnicy festiwalu mogli stworzyć portret smoka, zaprojektować własną koszulkę, zbudować rzeźbę wielkości człowieka, poćwiczyć jogę, obejrzeć spektakl… a wszystko to oczywiście w połączeniu z literaturą! W programie znalazło się wiele akcentów wspierających młodych ludzi w wyzwaniach związanych z powrotem do szkoły. To już tradycja, że Festiwal współpracuje nie tylko z dużymi instytucjami takimi jak Muzeum Śląskie, NOSPR i Galeria Rondo Sztuki, ale także organizuje wydarzenia w bibliotekach i księgarniach niezależnych” – powiedziała Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska fundacji Czas Dzieci oraz dyrektorka festiwalu Ojce i Dziatki.

Wspomnianą już wystawę „Czytanie relacji”, zorganizowaną we współpracy z Instytutem Książki, można będzie obejrzeć w katowickiej Galerii Rondo Sztuki (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1) jeszcze do 4 września (wystawa została otwarta 4 sierpnia). Przedstawia ona 18 książek polskich i ukraińskich twórców, które w trudnym czasie mogą dawać dzieciom siłę i wywoływać w nich wiarę w dobrą przyszłość, a przede wszystkim pomagać budować mocne fundamenty relacji między dwoma narodami. Na wystawie można podziwiać prace polskich i ukraińskich ilustratorów, wśród których znaleźli się: Józef Wilkoń, Emilia Dziubak, Paweł Pawlak, Maciej Szymanowicz, Marianna Sztyma, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Joanna Rusinek, Dominika Czerniak-Chojnacka, Khrystyna Lukaschuk, Oksana Draczkowska, Kateryna Shtanko, Masha Foya, Rostislav Popsky, Anastazja Stefurak, Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv, Oksana Bula i Grasya Oliyko. Wystawa została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”. 

Poza wystawą „Czytanie relacji”, podczas katowickiego festiwalu miały miejsce jeszcze dwa wydarzenia zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i programem „Mała książka – wielki człowiek”. Oba dotyczyły książki „Krasnal w krzywej czapce”, która wchodzi w skład naszej wyprawki czytelniczej dla przedszkolaków. Chodzi o spotkania z Wojciechem Widłakiem, autorem „Krasnala w Krzywej Czapce” (a także m.in. serii „Pan Kuleczka”) oraz warsztat plastyczny poprowadzony przez Aleksandrę Krzanowską, która jest odpowiedzialna za piękne ilustracje do „Krasnala w Krzywej Czapce”. Na obu spotkaniach dopisała frekwencja i jesteśmy pewni, że młodzi uczestnicy spędzili z nami w Katowicach trochę dobrego, okołoliterackiego czasu.

Hucznym finałem festiwalu była bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na książce „Lucjan. Lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, przygotowana przez NOSPR w Katowicach. Premiera spektaklu odbyła się w sali kameralnej NOSPR, a dzięki wsparciu Fundacji ING Dzieciom udział w niej był nieodpłatny.

 Galeria

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się