Nowy cykl podcastów Polskiego Radia „Archiwum Teatru Wyobraźni”

Nowy cykl podcastów Polskiego Radia „Archiwum Teatru Wyobraźni”

Nowy cykl podcastów Polskiego Radia „Archiwum Teatru Wyobraźni”

Udostępnij

Radiowe słuchowiska sprzed lat będą prezentowane w nowym cyklu podcastów Polskiego Radia „Archiwum Teatru Wyobraźni”. Inaugurują go słuchowiska nagrane w latach 50. XX w. będące pokazem kunsztu znanych przedwojennych aktorów m.in. Mieczysławy Ćwiklińskiej, Niny Andrycz i Igora Śmiałowskiego.

Jak podkreślono w przesłanej PAP w piątek informacji prasowej, cykl podcastów "Archiwum Teatru Wyobraźni" rozpoczynają słuchowiska nagrane w latach 50. XX w. będące "doskonałą prezentacją kunsztu wybitnych przedwojennych aktorów, m.in. Mieczysławy Ćwiklińskiej, Zofii Mrozowskiej, Marii Żabczyńskiej, Niny Andrycz, Igora Śmiałowskiego, Ludwika Tatarskiego i Henryka Borowskiego".

"Tematyką znacznej części ogromnego zbioru nagrań znajdujących się w Archiwum Polskiego Radia jest historia naszego kraju ukazana w dźwięku. Tym razem postanowiliśmy zainicjować nowy cykl podcastów, w ramach którego słuchacze będą mogli zapoznać się z nagraniami radiowego teatru. Słuchowiska postrzega się jako sztukę, ale można z nich wyczytać również kierunek przemian społecznych, które dokonywały się w Polsce na przestrzeni lat. To doskonały zbiór dla wielbicieli teatru, radia i historyków " – zaznacza dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus – Tomaszewska.

Przeważać mają - jak zapowiedziano - dzieła "najwybitniejszych polskich pisarzy, ale nie zabraknie również pereł literatury światowej". Pierwsze w cyklu "Archiwum Teatru Wyobraźni" pojawić się mają lekkie komedie i humoreski m.in. "Fircyk w zalotach", "Pan Jowialski" i "Mizantrop". "Archiwum Polskiego Radia publikuje słuchowiska zgodnie z zasadą wspierania kultury legalnej – w cyklu tym będzie można więc wysłuchać nagrań pochodzących z oficjalnego źródła" - zaakcentowano w informacji prasowej.

W cyklu "Archiwum Teatru Wyobraźni" słuchowiska będą pojawiały się dwa razy w tygodniu - w środy i w piątki, w zakładce Archiwum Polskiego Radia na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w serwisach streamingowych: Apple Podcasts, Spotify Podcasts, Podcasty Google, Player FM i innych. (PAP)

akn/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się