Zakończyło się doroczne spotkanie sieci EURead z udziałem Instytutu Książki

Zakończyło się doroczne spotkanie sieci EURead z udziałem Instytutu Książki

Zakończyło się doroczne spotkanie sieci EURead z udziałem Instytutu Książki

Udostępnij

Wczoraj w Atenach zakończyło się 24. doroczne spotkanie sieci EURead – stowarzyszenia mającego na celu promowanie czytelnictwa na terenie Europy. Instytut Książki podczas dwudniowego wydarzenia reprezentowały Gabriela Dul i Katarzyna Humeniuk. Hasło przewodnie zjazdu brzmiało: „Promowanie umiejętności czytania i pisania w zmieniającym się świecie”.

Gospodarzami wydarzenia byly Goethe-Institut Athen i Diavazontas Megalono. W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy wymienili się doświadczeniami oraz zaprezentowali projekty i inicjatywy promujące czytelnictwo zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Ważnym tematem był wpływ jaki na czytelnictwo i alfabetyzację mają nowe media, a także dezinformacja, która niestety staje się nieodłącznym elementem rzeczywistości medialnej. Uczestnicy wspólnie szukali nowych strategii, które sprawią, że temat czytelnictwa stanie się sprawą polityczną na szczeblu europejskim i krajowym, a także zastanawiali się, jak wykorzystywać nowe technologie do nauki czytania i pisania oraz rozwoju czytelniczych społeczności.

Podczas spotkania instytucje członkowskie intensywnie pracowały nad treścią „Oświadczenia EURead w sprawie czytania i umiejętności czytania i pisania”, które będzie stanowiło oficjalny dokument, mówiący o misji całej sieci i jej członków. Pełną treść oświadczenia w języku angielskim można znaleźć TUTAJ

Ważnym wydarzeniem zjazdu, oprócz obrad członków EURead, było Open Forum, czyli wydarzenie otwarte dla szerszej publiczności. Odbyło się ono podo tytułem „Czytanie i demokracja w dobie technologii i informacji: fakty, wyzwania, strategie” (ang. Open Forum “Literacy and Democracy in the Era of Technology and Information: facts, challenges, strategies”). Spotkaniu przyświecała myśl, że w czasach dezinformacji i rosnącego wpływu sztucznej inteligencji na nasze życie umiejętność krytycznego czytania i pisania stanowi kwestię kluczową. Wspólnie zastanawiano się jakich strategicznych inwestycji musi dokonać społeczeństwo, aby wspierać wzrost gospodarczy, osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju i chronić światowe dziedzictwo kulturowe. W dyskusji wraz z publicznością udział wzięli: prof. Venetia Apostolidou (profesorka greckiej literatury nowoczesnej i edukacji literackiej na Uniwersytecie w Salonikach), prof. Adriaan van der Weel (emerytowany profesor nadzwyczajny na kierunku „Book Studies” na Uniwersytecie w Lejdzie) i Marc Lambert (dyrektor generalny szkockiego Book Trust). Spotkanie poprowadziła prof. Maria Stratigaki (emerytowana profesorka na wydziale polityki socjalnej Panteion University of Social and Political Sciences i zastępczyni burmistrza Aten ds. solidarności społecznej i równości).

Część tegorocznego zjazdu sieci EURead była także poświęcona sieci Global Network for Early Years Bookgifting i problematyce rozwoju programów bookstartowych na świecie. Rozmawiano o powstających w ramach EURead narzędziach, które mają pomóc nowym organizacjom z różnych krajów wdrażać programy bookstartowe na rodzimym gruncie. Podkreślano, że programy bookstartowe są kluczowe dla rozwoju demokratycznego i czytającego społeczeństwa. Warto podkreślić, że Instytut Książki od 2018 roku jest członkiem EURead właśnie jako instytucja prowadząca program „Mała książka – wielki człowiek”.

Podczas spotkania w Atenach powitano cztery nowe organizacje członkowskie sieci EURead. Wśród nich znalazła się także polska Fundacja Powszechnego Czytania.

Przyszłoroczne spotkanie EURead odbędzie się w Brukseli i będzie okazją do świętowania 25. rocznicy istnienia sieci.

RP/IK


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się