Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha rozpocznie rozmowa o ciele Boga

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha rozpocznie rozmowa o ciele Boga

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha rozpocznie rozmowa o ciele Boga

Udostępnij

Rozmowę o ciele Boga zaplanowano na pierwszy dzień IV Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 30 maja do 2 czerwca w Wiśle, a głównym tematem będzie słowo i ciało. W programie m.in. spotkania z pisarzami, spektakle, koncert i bieg górski z poetką.

Spotkania dotyczące głównego tematu tegorocznego festiwalu skupią się wokół współistnienia słowa i cielesności. Podczas rozmów mają paść odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak literatura radzi sobie z zapisywaniem intymności i seksualności oraz jak język buduje i niszczy ciało np. poprzez hejt.

Tematyki cielesności nie unikną także goście zaproszeni do rozmów dotyczących patrona festiwalu – Jerzego Pilcha. Będą one dotyczyły m.in. aktualności erotyzmu w jego literaturze, a także jego osobistych zmagań z cielesnością, wynikających m.in. z leworęczności, krótkowzroczności, choroby alkoholowej czy choroby Parkinsona.

W związku z tym, że festiwal rozpocznie się w Boże Ciało, tego dnia na scenie głównej odbędzie się dyskusja dotycząca ciała Boga. Weźmie w niej udział biskupka luterańska w Wielkiej Brytanii Paulina Hławiczka-Trotman, prezbiter archidiecezji katowickiej ks. Grzegorz Strzelczyk oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek w roli prowadzącego.

"Nasz festiwal rozpoczyna się w Boże Ciało, więc zaczęliśmy od pewnej prowokacji intelektualnej, która przerodziła się w główny nurt tematyczny tegorocznych Granatowych Gór. Będziemy dyskutować o różnych aspektach cielesności, przede wszystkim ludzkiej. Przyjrzymy się cielesności w literaturze i cielesności pisarzy. Zastanowimy się, czy wypada im prezentować własną cielesność. Pójdziemy także o krok dalej i zachęcimy wszystkich do aktywności fizycznej wraz z pisarzami" – zapowiedział dyrektor festiwalu Andrzej Drobik w rozmowie z dziennikarzem PAP.

W ramach aktywności fizycznej będzie można wziąć udział w jodze z pisarką i dziennikarką Anną Dziewit-Meller, joggingu z redaktorem Maciejem Makselonem czy biegu górskim z poetką Małgorzatą Lebdą.

Festiwalowe spotkania będą odbywały się na czterech scenach, w tym jednej z atrakcjami dla dzieci. Kilka rozmów zaplanowano w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Maciej Okraszewski, Marta Niedźwiecka, Wojciech Tochman, Maja Hawranek, Witold Szabłowski, Justyna Suchecka, Zbigniew Rokita i Zośka Papużanka.

W ramach Granatowych Gór w Browarze Wisła zagra trio ŁONA X KONIECZNY X KRUPA, która kilka miesięcy wcześniej nagrodzono trzema Fryderykami podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Ponadto w programie znalazło się kilka spektakli teatralnych i pokaz kapeluszy, które uwielbiał Jerzy Pilch.

Granatowe Góry to festiwal literacki zapoczątkowany po to, aby uczcić pamięć o Jerzym Pilchu, który zmarł 29 maja 2020 r. Pierwsza edycja odbyła się w rocznicę jego śmierci. Nazwę Granatowe Góry festiwal zawdzięcza swojemu patronowi, który określał tak Wisłę i otaczający ją Beskid Śląski

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 r. w Wiśle. Mieszkał tam zaledwie dziesięć lat, ale w rozmowach często powtarzał, że było to najważniejsze dziesięć lat jego życia. Widać to wyraźnie w twórczości pisarza, który sięgał do etosu ewangelickiego, wiele tekstów osadził w rodzinnych stronach, wraz z charakterystycznymi dla nich postaciami z jego życia.

Do Wisły Jerzy Pilch wracał wielokrotnie w odwiedziny do dziadków oraz rodziców. W swoim rodzinnym domu zmagał się z chorobą alkoholową, a później chorobą Parkinsona. W całości napisał tam „Portret młodej wenecjanki”. Do końca życia odprowadzał ewangelickie podatki w miejscowej parafii.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ mrr/

źródło: https://dzieje.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się