Zakopiański Festiwal Literacki już w ten weekend
Spotkania z autorami i ilustratorami książek, wystawy, warsztaty plastyczne to niektóre atrakcje szóstej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, który potrwa w mieście pod Giewontem od piątku do niedzieli się pod hasłem „Wokół książki”. Impreza odbywa się pod patronatem Instytutu Książki.
W tym roku chcemy rozmawiać także o ilustratorach książek, czyli o tych wszystkich, którzy są takimi admirałami naszej wyobraźni, a nie zawsze są doceniani, bo on przede wszystkim skupiamy się na autorach. Do tegorocznej edycji zaprosiliśmy wybitnego ilustratora artystę Józefa Wilkonia, który poprowadzi warsztaty ilustratorskie. Będzie także spotkanie z Barbarą Gawryluk, która napisała książkę pt. „Ilustratorki, ilustratorzy”, która jest poświęcona historii ilustracji w polskiej książce” – powiedziała PAP dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem Bożena Gąsienica.
Przekonywała ona, że celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Zakopane na początku XX wieku było miejscem wypoczynku i twórczej działalności polskich pisarzy.
Podczas tegorocznej edycji swoją twórczość zaprezentują także m.in.: Joanna Bator, Witold Bereś, Małgorzata Czyńska, Grzegorz Kasdepke, Agata Komosa-Styczeń, Anna Król, Agata Napiórska, Daniel Odija, Zośka Papużanka, Maciej Pinkwart, Paweł Skawiński, Justyna Sobolewska, Ewa Stadtmüller i Wojciech Szatkowski.
W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć trzy wystawy. Pierwsza z nich zatytułowana „Mistrzowie ilustracji” zaprezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosławy Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik. „Ocean” to z kolei wystawa poświęcona jednemu z największych dzieł Stanisława Lema – powieści „Solaris”. Ostatniej z prezentowanych wystaw „Salon Marcowy, Pokaz Filmów o Sztuce - Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film.”, towarzyszyć będzie specjalny pokaz ilustratorski Józefa Wilkonia. Po nim fragmenty bajek z tekstami i ilustracjami artysty przeczyta aktor Rafał Królikowski.
Nowością podczas tegorocznej edycji będzie gra literacka „Pierwsze zdania”, podczas której w szranki staną zaproszeni goście oraz publiczność. Festiwal wzbogacą pokazy filmów m.in.: „Józef Wilkoń” w reżyserii Jakuba Nowaka oraz „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana” w reżyserii Marka Gajczaka. Natomiast wyjątkowy charakter Zakopanego, regionalny akcent, podkreśli spotkanie „Na tatrzańskim szlaku literatury”, podczas którego zaprezentowane zostaną książki nominowane do Nagrody Literackiej Zakopanego.
Na festiwalowej scenie na zakopiańskim Placu Niepodległości zaprezentują się również muzycy. W pierwszym dniu odbędzie się koncert „Mickiewicz. Sonety Krymskie” w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego. Festiwal zakończy koncert Renaty Przemyk z zespołem, który uświetni przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego.
W ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego należącego do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, zaplanowano akcję #GodzinaWolnegoCzytania będącą wspólnym punktem programu wszystkich zrzeszonych festiwali. #GodzinaWolnegoCzytania to czas wolny, pomiędzy spotkaniami autorskimi, aby sięgnąć po własną książkę, usiąść i zanurzyć się w lekturze.
Dzieci i młodzież będą miały okazje spotkania z autorami książek dla najmłodszych – Grzegorzem Kasdepke, Ewą Stadtmüller, Barbarą Gawryluk. Stałym punktem Plenerowej Czytelni w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Łukaszówki 4 będą warsztaty, a wśród nich zajęcia literacko-plastyczne, ekologiczne czy prowadzone przez Barbarę Caillot i Aleksandrę Karkowską warsztaty pn. „Ilustrowane fotografią”. Na Placu Niepodległości odbędą się Targi Książki “Pod Tatry tylko z Książką”.
Organizatorami wydarzenia są: Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program "Promocja czytelnictwa").
źródło informcji: PAP
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna