10 mln euro w Niemczech  dla księgarń w uznaniu ich zasług

10 mln euro w Niemczech dla księgarń w uznaniu ich zasług

10 mln euro w Niemczech dla księgarń w uznaniu ich zasług

Udostępnij

Minister stanu ds. kultury Niemiec Monika Grütters po raz siódmy przyznała nagrody 118 najlepszym niezależnym księgarniom niemieckim (des Deutschen Buchhandlungspreises). Pula nagród finansowych wyniosła 850 tys. euro.

Monika Grütters zapowiedziała również, że przeznaczy 10 mln euro na nową nagrodę uznania dla księgarń. Wnioski będzie można składać od września.

„Pandemia bardzo utrudniła pracę księgarzom, ale dzięki kreatywnemu podejściu do wyzwań pandemii i nieprzerwanej pasji do czytania, niemieckie księgarnie są odporne na kryzys” – mówiła pani minister. 

Jak podkreśliła, “Księgarze towarzyszyli nam podczas pandemii, utrzymywali nas przy życiu duchowym, gdy wiele innych instytucji kulturalnych musiało zostać zamkniętych. Poprzez swoją pracę promują kulturę czytelniczą i wnoszą znaczący wkład w zachowanie różnorodności literackiej, wydawniczej i kulturowej. To sprawia, że ​​są ważnymi filarami podstawowej oferty kulturalnej w Niemczech. Uhonorujmy ten wkład nagrodami dla najlepszych księgarń, a także naszym dużym programem wsparcia Neustart Kultur w wysokości 29 mln euro dla całej branży księgarskiej. A wkrótce uruchomimy kolejne 10 mln euro na bonus uznaniowy dla księgarń”.

W rozmowie z moderatorką i krytyczką literacką MDR Katrin Schumacher Grütters powiedziała, że ​​ceremonia wręczenia nagród stała się „spotkaniem rodzinnym, spotkaniem branżowym”, co ją uszczęśliwia. I dodała: „Otrzymaliśmy potwierdzenie, że małe księgarnie znają swoich klientów i – w przeciwieństwie do Amazona – zaopatrują ich w ciągu jednego dnia”.

Trzy księgarnie odebrały z rąk minister “pieczęcie jakości” i czeki po 25 tys. euro. Uhonorowano: Buchhandlung Mahr, Langenau (Badenia-Wirtembergia), andere buchhandlung, Rostock (Meklemburgia-Pomorze Przednie) i Müller & Böhm, Düsseldorf (Nadrenia Północna-Westfalia)

Pięć księgarń uhonorowano premią w wysokości po 15 tys. euro, a 100 placówek otrzymało premie po  7000 euro. Z kolei 10 placówkom przyznano “pieczęcie aprobaty”.

Do konkursu nadesłano łącznie 366 zgłoszeń. Laureatów wyłoniło  niezależne jury złożone z ekspertów.

Partnerami są Fundacja Kurta Wolffa i Börsenverein des Deutschen Buchhandels.

Nagroda jest przyznawana małym niezależnym księgarniom, które mają wyrafinowaną i zróżnicowaną ofertę, realizują program wydarzeń kulturalnych, wprowadzają innowacyjne modele biznesowe i są zaangażowane w promowanie czytelnictwa i literatury dla dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy również, że Minister stanu ds. kultury przyznała również 2 mln euro nagród dla niezależnych wydawnictw, która ma na celu „wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej małych, niezależnych wydawców w Niemczech”.

Za: https://rynek-ksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się