Culture.pl - największy portal o polskiej kulturze świętuje 20-lecie

Culture.pl - największy portal o polskiej kulturze świętuje 20-lecie

Culture.pl - największy portal o polskiej kulturze świętuje 20-lecie

Udostępnij

Największy portal o polskiej kulturze, Culture.pl ma już dwadzieścia lat. Z tej okazji redakcja przygotowała specjalne urodzinowe wydanie, a Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje dotychczasową działalność wydawanego przez siebie portalu.

Portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis, informujący  o najciekawszych wydarzeniach, związanych z polską kulturą na całym świecie. To cytowane źródło informacji w międzynarodowych mediach.

Powstał w lipcu 2001 r. z inicjatywy utworzonego rok wcześniej Instytut Adama Mickiewicza. W 2004 roku portal zyskał drugą, angielską wersję językową, a w roku 2015 ruszyła wersja rosyjskojęzyczna. Obecnie treści publikowane są w ośmiu językach, m.in. ukraińskim, chińskim, koreańskim i japońskim.

„Culture.pl staranne i konsekwentne buduje internetową bazę wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. To często jedno z pierwszych miejsc, w których zagraniczny internauta spotyka się z Polską i jej kulturą. Naszym celem jest zatrzymanie go na dłużej i zainteresowanie. Dlatego tak ważne jest, aby treści nie tylko odpowiadały na stawiane przez niego pytania, ale też były atrakcyjne, przyciągały i intrygowały” – mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Na portalu Culture.pl znaleźć można sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury – łącznie ponad 51 tysięcy artykułów, ale także liczne galerie zdjęć oraz filmy. Dużą popularnością cieszą się przewodniki multimedialne z cyklu „A Foreigner’s Guide to Polish Culture” poświęcone kinu, muzyce elektronicznej, fotografii oraz polskiemu alfabetowi, oraz „Where’s Poland?” – przewodnik po historii Polski pod zaborami.

Słuchaczy przyciągają cykle anglojęzycznych podcastów, m.in. „Stories From The Eastern West” zawierające mało znane opowieści ze Środkowej i Wschodniej Europy, „Unseen Soundwalks: Warsaw Rising ’44” opowiadający o powstańczej Warszawie oraz „Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz”, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2021 roku. Podcasty dostępne są na portalu Culture.pl i w najważniejszych serwisach streamingowych o  światowym zasięgu.

„Mamy ten komfort, że nie jesteśmy serwisem newsowym. To, co się dzieje tu i teraz, bywa dla nas inspiracją do tworzenia kolejnych wydań. Staramy się jednak, by punkt widzenia nasz i naszych czytelników był szerszy i możliwie uniwersalny. Dzięki temu, mimo formuły internetowego tygodnika, Culture.pl to również baza wiedzy odwiedzana przez miliony użytkowników” – mówi Marcin Pieszczyk, redaktor naczelny Culture.pl.

Liczba czytelników Culture.pl stale rośnie. W 2020 roku portal odwiedziło 8,6 mln użytkowników, a tylko w pierwszej połowie 2021 r. było ich już 5,5 mln. Łączna liczba odsłon w I półroczu wyniosła prawie 9,5 mln.

Niemal połowa użytkowników odwiedza Culture.pl z zagranicy i wybiera obcojęzyczne wersje językowe. W 2020 roku wśród użytkowników z zagranicy największą grupę stanowili internauci z USA (965 tysięcy), Rosji (572 tysiące) i Ukrainy (508 tysięcy).

Portal Culture.pl tworzy kilkadziesiąt osób, pracowników i współpracowników Instytutu Adama Mickiewicza. To autorzy, redaktorzy, tłumacze, fotoedytorzy, webmasterzy
i specjaliści odpowiedzialni za media społecznościowe. Wśród nich są redaktorzy m.in. z USA, Rosji, Ukrainy, Armenii, Nowej Zelandii i Japonii. Z okazji dwudziestolecia podzielili się oni z czytelnikami osobistymi odczuciami na temat tego, co najbardziej lubią w polskiej kulturze. W specjalnym urodzinowym wydaniu znalazło się również podsumowanie historii portalu oraz zapowiedź konkursu dla czytelników, w którym będą mogli się oni wykazać wiedzą o polskiej kulturze.

Urodzinowe wydanie Culture.pl dostępne jest od 8 lipca. Obchody dwudziestolecia portalu potrwają do końca sierpnia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się