Jedność - Wakacje z książkami
 "Pax Romana", Adrian Goldsworthy

"Pax Romana", Adrian Goldsworthy

Zapowiedź Domu Wydawniczego REBIS: "Pax Romana", Adrian Goldsworthy - 3 kwietnia na rynku

Udostępnij

Już  3 kwietnia do księgarń trafi książka Pax Romana, w której Adrian Goldsworthy opisuje dzieje tworzenia imperium rzymskiego i ukazuje Rzymian jako zdobywców w czasie pokoju.
Czym był tak naprawdę „pokój rzymski” i co oznaczał dla ludzi, którzy znaleźli się w zasięgu jego oddziaływania?
Pax Romana to podróż od krwawych podbojów poprzez epokę Cezara i Augusta, do złotego okresu pokoju pod rządami Marka Aureliusza.

Nota o książce:

Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim

Pax Romana przyniósł niezwykły okres pokoju i stabilności, jaki rzadko zdarzał się wcześniej bądź później. Rzymianie jednak byli przede wszystkim zdobywcami, którzy siłą zajęli rozległe tereny sięgające od Eufratu na wschodzie po wybrzeże Atlantyku na zachodzie. Byli agresywni i bezwzględni, a podczas tworzenia ich imperium miliony straciły życie lub wolność. Czym więc był tak naprawdę ów „pokój rzymski” i co oznaczał dla ludzi, którzy chcąc nie chcąc znaleźli się w zasięgu jego oddziaływania?

Ceniony historyk Adrian Goldsworthy opowiada dzieje tworzenia imperium, wyjaśniając, jak i dlaczego Rzymianom udało się opanować tak znaczną część świata, i rozważając, czy pozytywny obraz pax Romana jest prawdziwy. Ta nowatorska i rzetelna książka zabiera czytelnika w podróż od krwawych podbojów agresywnej republiki, poprzez epokę Cezara i Augusta, do złotego okresu pokoju i dobrobytu pod rządami takich cesarzy, jak Marek Aureliusz, dając wyważony i wielowymiarowy obraz życia w imperium rzymskim.

Opinia o książ

Pasjonująca i niezmiernie pouczająca analiza metod, jakimi starożytni Rzymianie powiększali i kontrolowali swoje imperium.Lawrence D. Freedman, (www.foreignaffairs.com)

 Praca zatytułowana Pax Romana może sugerować, że wybitny historyk wojskowości Rzymu, Adrian Goldsworthy, zmiękł. Nic podobnego. Jest tu wiele na temat wojen i podbojów [...]. Jednak to studium oferuje znacznie więcej niż zwykłą historię wojskowości [...]. Goldsworthy dla zilustrowania swoich tez czerpie obficie ze wszystkiego, od Ewangelii po inskrypcje i inne świadectwa archeologiczne [...]. Świetna, elegancko napisana [książka]. (Matthew Leigh, „History Today”)

 Goldsworthy wnosi do omawianego tematu wspaniałe ożywienie [...]. Przed czytelnikiem odsłania się fascynujący obraz wielce skomplikowanego ustroju, [w którym] autor należycie akcentuje sztukę rządzenia państwem. (Gerard DeGroot, „Times")

 Książka ta klarownie i wnikliwie ukazuje całą złożoność dziejów imperium rzymskiego. Pax Romana to świetny przykład pisarstwa historycznego, który z pewnością oświeci szerokie grono czytelników. (Michael J. Taylor, University of California)


To fantastyczna książka — łatwa w odbiorze i wciągająca aż do ostatniej strony. Goldsworthy nakreśla fascynujące powiązania i przybliża dzieje Rzymu w sposób, jaki byłby trudno osiągalny dla bardziej linearnego studium. Dla każdego, kogo intereSuje coś więcej niż chronologiczny opis rzymskich podbojów, jest to lektura obowiązkowa. (www.ancient.eu)


Choć Goldsworthy słusznie wzdraga się przed kreśleniem analogii między światem rzymskim a współczesnym i przestrzega czytelnika przed wyciąganiem bezpośrednich «lekcji» z Pax Romana, jego książka porusza ponadczasowe kwestie [...] i skłania czytelnika do zastanowienia się nad charakterem imperiów oraz wyzwaniami, z jakimi musi się mierzyć każde supermocarstwo. (ppłk. Richard S. Faulkner, Army University Press)


Kilka słów o autorze:

Adrian Galsworthy, ur. 1969 jest brytyjskim historykiem i autorem, który specjalizuje się w historii starożytnego Rzymu. Uczęszczał do Westbourne School w Penarth. Kontynuował naukę starożytnej i nowoczesnej historii w St John's College w Oxfordzie , ukończył D.Phil starożytną historię wojskowości na  Uniwersytecie Oksfordzkim w 1994 r. a następnie wykorzystał swoją wiedzę jako podstawę swojego pierwszej książki pt. "Rzymska armia w czasie wojny 100 pne - 200 ne."

W 2010 roku Goldsworthy zaczął pisać serię powieści wojskowych - opartych nie na czasach rzymskich, ale w epoce napoleońskiej, koncentrując się na armii "Czerwonej Płaszczki" Wellingtona, innym okresie, który badał i o  którym pisano niewiele historycznych powieści. Jego pierwsza powieść, True Soldier Gentlemen, została wydana przez Weidenfeld & Nicolson w 2011 roku, a następnie Beat the Drums Slowly i Send Me Safely Back Again . Tytuły każdej z jego powieści pochodzą z tekstów popularnych pieśni wojskowych z tego okresu.  Goldsworthy wyznaje, że książki te należą do gatunku powieści, które sam lubi czytać.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się