1069 Czwartek Literacki - Dyskusja panelowa o literaturze dolnośląskiej

1069 Czwartek Literacki - Dyskusja panelowa o literaturze dolnośląskiej

Zapraszamy na 1069 Czwartek Literacki - Dyskusja panelowa o literaturze dolnośląskiej

Udostępnij

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zaprasza na 1069 Czwartek Literacki, który odbędzie się 14 grudnia (czwartek) o godzinie 18 w klubie Proza, ul. Przejście Garncarskie 2, Wrocław, Wrocławski Dom Literatury (II piętro). W programie spotkania dyskusja panelowa na temat: „Czy Dolny Śląsk potrzebuje literatury dolnośląskiej?”, prowadzona przez Jacka Inglota i Gabriela Kamińskiego, z udziałem Jerzego Skoczylasa, Pawła Piotrowicza i Waldemara Okonia. W czasie spotkania członkowie zarządu wrocławskiego oddziału SPP, Magdalena Zarębska i Krzysztof Rudowski, zaprezentują projekt zorganizowania we Wrocławiu Dolnośląskiego Festiwalu Literatury „Rondo Europy”.

Już sama historia Dolnego Śląska – który u swojego zarania był jedną z istotnych dzielnic piastowskiej Polski, następnie znaczącym regionem królestwa Czech, ważną prowincją państwa Habsburgów, a w końcu częścią Niemiec, w zestawieniu z wyjątkowo zróżnicowaną ludnością, osadnikami przybywającymi po II wojnie światowej dosłownie ze wszystkich regionów Polski, wśród których znajdowali się również Ukraińcy, Łemkowie, Żydzi czy ludność romska – świadczy o bogactwie kulturowym naszego regionu, które karmiło się i karmi wieloma wpływami, a przez to charakteryzuje je szczególna specyfika.

Tę wyjątkowość krainy nad Odrą potwierdzali i potwierdzają nadal dolnośląscy i wrocławscy twórcy, głównie w dziedzinie literatury, która w bezpośredni sposób odnosi się do tego wyjątkowego dziedzictwa i niespotykanej w innych regionach Polski różnorodności. Nigdy jednak nasz region, a w szczególności Wrocław, jego stolica, nie wypracował nośnego sposobu promocji miejscowych twórców; być może ze względu na brak ciągłości kulturowej, jaką w odróżnieniu od nas ma Warszawa, Kraków czy nawet Poznań, może z powodu daleko posuniętej centralizacji państwa, a może po prostu z braku myślenia o własnym regionie jako o wartości samej w sobie.

Najwyższy czas, aby ten stan rzeczy się zmienił, a proponowany przez wrocławski oddział SPP Dolnośląski Festiwal Literatury, mający w swoim głównym założeniu przede wszystkim promocję pisarzy z Dolnego Śląska, a również lepsze wzajemne poznanie się twórców z różnych miejscowości naszej małej ojczyzny, powinien to w dużym stopniu umożliwić. Z kolei konfrontacja z pisarzami z innych regionów Polski, a być może także z zagranicy, stałaby się najlepszym sposobem popularyzacji naszych „lokalnych” twórców.

Zapraszamy do dyskusji!

Spotkanie odbędzie się w ramach Wrocławskich Spotkań Literackich, cyklicznego przedsięwzięcia objętego patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału we Wrocławiu i Wrocławskiego Domu Literatury.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się