Wystawa Krzysztofa Junga „Arbres et visages”

Wystawa Krzysztofa Junga „Arbres et visages”

Zeszyty Literackie: Wystawa Krzysztofa Junga w Paryżu

Udostępnij

21 XI (wtorek) o godz. 19.00 w Bibliothèque Polonaise w Paryżu (6 quai d'Orléans) odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Junga „Arbres et visages”. Wystawa potrwa do 21 XII 2017 (godz. otwarcia: od środy do soboty, od 14.15 do 18.00).

Wystawa prezentuje pejzaże i portrety pisarzy z kręgu „Zeszytów Literackich” i paryskiej „Kultury”. Wystawie towarzyszy album „Krzysztof Jung: Peintures et dessins”.


Krzysztof Jung (11 VII 1951-5 X 1998) należał do najzdolniejszych malarzy i performerów swojego pokolenia. Zbigniew Herbert i Gustaw Herling-Grudziński poruszeni jego pejzażami nadali mu tytuł Malarza Drzew, a bliski mu krąg warszawskich artystów widział w nim prekursora polskiego performance’u - teatru plastycznego. W trudnej rzeczywistości PRL potrafił w swojej sztuce stworzyć przestrzeń wolności, był jak płomień, który wydobywa kolor otaczającego świata. Odwiedzając Paryż związał się z środowiskiem „Zeszytów Literackich” i paryskiej „Kultury”, stał się wtedy malarzem twarzy ważnych dla polskiej kultury. Bliskich mu twórców utrwalił na portretach, które - dzięki wrażliwej obserwacji i żywej namiętności - są jednym z najwspanialszych świadectw promieniowania Józefa Czapskiego, Konstantego A. Jeleńskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta… Wojciech Karpiński pisał o nim: "Było w nim coś z van Gogha w tej pasji rzucania się całym sobą w świat, w sztukę, w miłości, w przyjaźnie. Słowa Goethego o człowieku prawdziwie żywym, co jak motyl dąży do coraz wyższych spełnień i spala się wreszcie w płomieniu, do niego odnoszą się z wyjątkową siłą. Był na tej ziemi gościem promiennym, aż płomiennym, można było sobie osmalić skrzydła w tym ogniu".

Polecamy stronę internetową poświęconą Krzysztofowi Jungowi
www.krzysztofjung.com
» www.krzysztofjung.com
KJ
„Krzysztof Jung: Peintures et dessins”.
Francuskojęzyczny album prezentujący twórczość Krzysztofa Junga. Esej wprowadzający napisał Wojciech Karpiński, w tomie znalazły się także fragmenty listów Krzysztofa Junga o malarstwie, kalendarium życia i twórczości, kilkadziesiąt kolorowych reprodukcji dzieł oraz fotografie.
Oprawa twarda, s. 144, wydanie bibliofilskie.

Książka dostępna na www.amazon.fr
» zobacz
KJ
WOJCIECH KARPIŃSKI
Krzyś
"Był dla mnie uosobieniem życia, również dlatego tak trudno pisać mi o nim w czasie przeszłym. I był w każdym calu artystą, całym sobą, we wszystkim, co mówił, co robił, jak reagował na świat i na ludzi..."
Wojciech Karpiński
» czytaj
Obrazy, sny, obloki
KRZYSZTOF JUNG
Obrazy, sny, obłoki
"Znowu z zapałem maluję wielkie drzewa. A chore czerwienie rodzą się z mojego wnętrza, z łatwością torują sobie drogę wśród rozlicznych zestawień kolorów. Z rozmachem zakrywam nimi seledyny i sieny, bo nic tak mocno nie ukochałem jak czerwień. Cóż, choć chcę się bronić, muszę być posłuszny mojej namiętności, zazdrosnej, boczącej się i przekrwawiającej wszystko z wrzaskiem".
Krzysztof Jung
» czytaj
KJ
KRZYSZTOF JUNG
Portrety
 
» zobacz
Fotografie
KRZYSZTOF JUNG
Fotografie warsztatowe
 
» zobacz
KJ
KRZYSZTOF JUNG
Galeria fotografii
 
» zobacz
Autoportret
KRZYSZTOF JUNG
Autoportrety
 
» zobacz
KJ
GRZEGORZ KOWALSKI
Tropy (O Krzysztofie Jungu)
"Przyśnił mi się promienny i pełen wigoru, więc za­pytałem: Czy Ty żyjesz? A on wzruszył ramionami, jakby chciał powiedzieć: Nie zadawaj głupich pytań! Z pewną wyższością dał mi odczuć, że poznał tajemnicę dla mnie niedostępną..."
Grzegorz Kowalski
» czytaj

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się