Ogólnopolska Izba Księgarń
 Złoty Booker, Michael  Ondaatje, Angielski pacjent

Złoty Booker, Michael Ondaatje, Angielski pacjent

Złoty Booker dla Michaela Ondaatje

Udostępnij

Z okazji 50. rocznicy ufundowania prestiżowej Man Booker Prize przyznano Złotego Bookera. Laureatem głosowania czytelników została powieść Michaela Ondaatje "Angielski pacjent".

Pięcioro jurorów – pisarz i redaktor Robert McCrum, poeta Lemn Sissay, powieściopisarka Kamila Shamsie, prezenter radiowy i pisarz Simon Mayo oraz poetka Hollie McNish – nominowało do finału pięć powieści: po jednej z każdej dekady, w której przyznawano nagrodę.

Odbierając nagrodę, Ondaatje nie krył zaskoczenia:

"Ani przez chwilę nie uwierzę, że to najlepsza książka na liście, zwłaszcza gdy postawi się ją obok dzieła V.S. Naipaula, jednego z prozatorskich mistrzów naszych czasów, czy obok tak wybitnej powieści jak „W komnatach Wolf Hall”.

Angielski Pacjent otrzymał Bookera w 1992 roku – nagrodę podzielono wówczas (po raz drugi i ostatni w historii) między dwóch autorów, wyróżniając także powieść Sacred Hunger Barry’ego Unswortha. Ondaatje podkreślił także rangę twórczości autorów, którzy nigdy Bookera nie otrzymali, szczególnie Williama Trevora, Barbary Pym i Alice Munro.

W finałowej piątce znalazły się ponadto: W wolnym kraju V. S. Naipaula (wyróżniona w 1971 roku), Moon Tiger Penelope Lively (1987), W komnatach Wolf Hall Hillary Mantel (2009) i Lincolna w Bardo George’a Saundersa (2017).

Wielkim zaskoczeniem był brak Dzieci północy Salmana Rushdiego na finałowej liście. Powieść Rushdiego uznano za najlepszą z wyróżnionych zarówno w pierwszym ćwierćwieczu istnienia nagrody, jak i w plebiscycie przeprowadzonym po 40 latach od jej ufundowania.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się