Zmarł Attila Szalai

Zmarł Attila Szalai

Zmarł Attila Szalai

Udostępnij

Autor książek na tematy polsko-węgierskie, polonista, tłumacz i były dyplomata Attila Szalai zmarł w środę po ciężkiej chorobie - poinformowała węgierską agencję MTI jego rodzina.

Dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska podkreśliła w rozmowie z PAP, że „to wielka strata dla środowiska, które było związane z kultywowaniem polsko-węgierskiej przyjaźni, a z drugiej strony dla wszystkich, którzy się kiedykolwiek zetknęli z panem Attilą, ponieważ miał bardzo promieniującą radością i optymizmem naturę”.

Podkreśliła, że prezentowane w Instytucie książki Szalaiego zawsze cieszyły się wielką popularnością i zainteresowaniem, ceniono jego anegdoty, a jednocześnie „bardzo rzetelny, dokumentalny charakter jego wspomnień”.

Wspomniała o wspólnych planach z udziałem Szalaiego, które pokrzyżowała pandemia, a potem coraz bardziej pogarszający się stan jego zdrowia.

„Był częścią naszych wspólnych polsko-węgierskich dziejów i myślę, ze zapisze się w pamięci także przyszłych pokoleń” - zaznaczyła.

Szalai to dziennikarz i politolog, który ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1976-1990 mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako tłumacz, krytyk literacki i dziennikarz. Od 1993 pracował w węgierskim MSZ, był m.in. sekretarzem prasowym ambasady Węgier w Warszawie i zastępcą ambasadora, a w latach 2001-2005 dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Jest autorem książki m.in. o współpracy węgierskiej narodowej opozycji demokratycznej z polskimi opozycjonistami „Z przeszłości w teraźniejszość, z teraźniejszości w przyszłość. Zapiski o polskich kontaktach węgierskiej narodowej opozycji demokratycznej w ostatniej jednej trzeciej XX wieku”.  Inna jego praca to książka „Na polskiej ziemi”, zawierająca wspomnienia i zapiski autora z wydarzeń w Polsce w latach 1976-1990.

Napisał też książkę poświęconej najstarszej polonijnej organizacji na Węgrzech, Polskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu im. Józefa Bema. Tłumacząc tytuł publikacji - „Jedna organizacja - podwójna misja” - podkreślał w styczniu, że Stowarzyszenie, które powstało w 1958 r., pełniło nie tylko rolę organizacji polonijnej, ale także towarzystwa przyjaźni-polsko węgierskiej, którego za czasów komunizmu na Węgrzech nie było.

Szalai pisywał też do prasy węgierskiej, m.in. na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości czy postaci św. Jana Pawła II.

W 2019 r. Szalai otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy.

źródło: PAP, Małgorzata Wyrzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się