Zmarł Charles Simic

Zmarł Charles Simic

Zmarł Charles Simic

Udostępnij

Charles Simic, jeden z najwybitniejszych amerykańskich poetów ostatniego półwiecza, zmarł wczoraj w wieku 84 lat. Był laureatem Nagrody Pulitzera, redaktorem działu poezji w prestiżowym magazynie „Paris Review”, a także wielkim popularyzatorem polskiej poezji. W 2014 roku otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta.

Charles Simic (właśc. Dušan Simić) urodził się 9 maja 1938 roku w Belgradzie. W 1954 roku wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Dorastał w Chicago, studiował na Uniwesytecie Nowojorskim, później zaś wykładał na Uniwersytecie w New Hampshire. Był laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Pulitzera w kategorii Poezja (1990) za tom „The World Doesn't End”. Pisywał liczne artykuły na temat poezji polskiej w „The New York Review of Books”, stworzył także wstęp do amerykańskiego wydania „The Collected Prose” Zbigniewa Herberta w przekładzie Alissy Valles.

Wiersze, pisane od początku w języku angielskim, publikował już pod koniec lat 50., ale pierwszy tom jego poezji, „What the Grass Says”, ukazał się dopiero w roku 1967. W swoich utworach łączył surrealną wyobraźnię (pozwalającą mu np. odkrywać utajone życie takich przedmiotów jak łyżka czy widelec) z uwrażliwieniem na dziwność i nieoczywistość świata. Intensywna ironia i błyskotliwe poczucie humoru sąsiadowało w nich z pamięcią o wydarzeniach historycznych, czułością wobec człowieka oraz klarownym językiem, zaś amerykańskie realia zderzały się ze wschodnioeuropejskim dziedzictwem grozy i przemocy.

„Sarkastyczne poczucie humoru łączy z dogłębną świadomością tragiczności ludzkiego losu. dzięki tym wartościom potrafi jednocześnie inspirować poetów na całym świecie oraz poruszać czytelników, przypominając im, czym jest – godne swego miana – człowieczeństwo” – mówił o jego twórczości inny wybitny poeta amerykański, Edward Hirsch.

Pod koniec życia Charles Simic zmagał się z demencją. Zmarł w domu opieki w Dover w stanie New Hampshire.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się