Jedność - Dzień dziecka
Zmarł Christopher Tolkien

Zmarł Christopher Tolkien

Zmarł Christopher Tolkien

Udostępnij

Syn J.R.R. Tolkiena, Christopher Tolkien, zmarł w czwartek w wieku 95 lat. Był wykładowcą akademickim, pisarzem, a przez lata zarządzał dorobkiem ojca: zajmował się redakcją i wydaniami pośmiertnymi dzieł sławnego pisarza, twórcy m.in. „Władcy Pierścieni”.

O śmierci pisarza poinformował francuski portal Var-matin. Tolkien zmarł 16 stycznia w miejscowości Draguignan w prowincji Var na południu Francji, gdzie mieszkał przez ostatnie lata.

Był trzecim synem J.R.R. Tolkiena i Edith Mary Tolkien. Uczył się w Oksfordzie, a w czasie II wojny światowej służył w Royal Air Force. Po wojnie wrócił na Oxford, gdzie rozpoczął studia nad literaturą i językiem angielskim. Na słynnej uczelni już został – wykładał staroangielski i staroislandzki, zajmował się też staronordyckimi sagami.

Po śmierci ojca (J.R.R. Tolkien zmarł we wrześniu 1973 roku) zarządzał jego majątkiem. Zajmował się redakcją i publikacją jego szkiców i notatek dotyczących Śródziemia – fikcyjnej krainy, której historię zawarto we „Władcy Pierścieni”. To dzięki młodszemu z Tolkienów światło dzienne ujrzały „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści”, „Dzieci Húrina” czy „Historia Śródziemia”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się