Zmarł dziennikarz i redaktor Mirosław Kowalski

Zmarł dziennikarz i redaktor Mirosław Kowalski

Zmarł dziennikarz i redaktor Mirosław Kowalski

Udostępnij

W wieku 67 lat zmarł Mirosław Kowalski, w przeszłości dziennikarz m.in. tygodnika „Solidarność”, „Financial Timesa” i „Jazz Forum”, oraz szef działu fantastyki w Wydawnictwie Iskry, wydawca i jeden z odkrywców Andrzeja Sapkowskiego.

O śmierci Mirosława Kowalskiego poinformowało Polskie Radio. Mirosław Kowalski w 1981 roku zaczął pracę w dziale kultury tygodnika „Solidarność”, a w latach 1982-1983 zarządzał warszawskim biurem „Financial Timesa”. Potem przez pięć lat był szefem działu fantastyki w Wydawnictwie Iskry. Równocześnie publikował w podziemnych pismach opozycji antykomunistycznej, był członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej oraz współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W 1989 doprowadził do przekształcenia NOW-ej w tzw. „SuperNową”.

„W wieku 67 lat zmarł Mirosław Kowalski, zwany w fandomie Kovalem. Człowiek wielce zasłużony dla polskiej fantastyki, bywalec wielu konwentów. (…) Dzięki niemu udało się wydać książkowo dzieła Andrzeja Sapkowskiego, Witolda Jabłońskiego, Marcina Przybyłka i wielu innych autorów. Za działalność w tzw. drugim obiegu został w 2008 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Fandom fantastyczny również nie skąpił mu nagród: otrzymał Śląkfy w 1987, 1995 i 1999 roku. Stworzone przez niego wydawnictwo zostało też dwukrotnie (2000 i 2003) uhonorowane nagrodą podczas Euroconów” – napisała „Nowa Fantastyka”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się