Zmarła profesor Wiktoria Śliwowska

Zmarła profesor Wiktoria Śliwowska

Zmarła profesor Wiktoria Śliwowska

Udostępnij

Dwudziestego siódmego grudnia zmarła profesor Wiktoria Śliwowska, wybitna historyczka, znawczyni kultury rosyjskiej XIX wieku. Profesor Wiktoria Śliwowska była badaczką powstania styczniowego i polsko-rosyjskich stosunków międzynarodowych. Urodziła się 1931 r. w Warszawie. 

Po studiach w Państwowym Instytucie Pedagogicznym im. Aleksandra Hercena w Leningradzie, w 1953 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Tam, w  1960 r. obroniła pracę doktorską, a w 1971 r. otrzymała stopień doktora habilitowanego. W 1994 r. Wiktoria Śliwowska otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. 

W swoim dorobku posiadała kilkaset publikacji, w tym kilkadziesiąt książek, z których część była tłumaczona na język rosyjski, niemiecki, angielski i hiszpański. Główne nurty jej zainteresowań to dzieje Rosji w XIX wieku, „Polski Sybir”, zarówno w wymiarze dziewiętnastowiecznych zsyłek uczestników ruchów niepodległościowych, jak i w jego upiornym przedłużeniu czasów stalinowskich gułagów. Z początkiem lat 90. XX wieku profesor podjęła działania na rzecz utworzenia kartoteki zesłanych na Syberię uczestników Powstania Styczniowego, równolegle przygotowywała słownik biograficzny zesłanych na Syberię w latach 1815-1856. Kolejny nurt badań, który podejmuje związany jest z osobistymi przeżyciami czasów II wojny światowej i Holocaustu. To prof. Wiktoria Śliwowska zebrała relacje dzieci żydowskich, które przeżyły II wojnę światową i w ten sposób powstała publikacja „Dzieci Holocaustu mówią”(1993), która ukazała się w przekładzie na kilka języków zachodnich. 

Profesor Wiktoria Śliwowska zaangażowana była w prace na rzecz Komisji Historyków Polskich i Rosyjskich, funkcjonującej w ramach Polskiej Akademii Nauk i Rosyjskiej Akademii Nauk. W latach 1998 – 2008 przewodniczyła obradom tego gremium. 

Za swój wybitny, wszechstronny dorobek naukowy otrzymała wiele nagród: dwukrotnie nagrodę Klio (1999 r. i 2005 r.), nagrodę specjalną „Przeglądu Wschodniego” (2000 r.) i nagrodę PEN Clubu (2013 r.). W 2003 roku została odznaczona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach otrzymała w 2019 roku. 

Zmarła 27 grudnia w wieku 90 lat.

[źródło: ihis.ujk.edu.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się