Dzieła Borowskiego, Brocha, Gide’a i Płatonowa w domenie publicznej

Dzieła Borowskiego, Brocha, Gide’a i Płatonowa w domenie publicznej

Dzieła Borowskiego, Brocha, Gide’a i Płatonowa w domenie publicznej

Udostępnij

1 stycznia obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej – tego dnia do zasobu dzieł, z których można swobodnie korzystać, przechodzą prace autorstwa zmarłych 70 lat temu. W 2022 r. będą to m.in. Tadeusz Borowski, Hermann Broch, André Gide, Andriej Płatonow.

Co roku 1 stycznia na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres trwania praw autorskich to 70 lat po śmierci autora. To oznacza, że 1 stycznia każdego roku (prawa wygasają ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego) do domeny publicznej przechodzą utwory twórców zmarłych 70 lat wcześniej, w roku 2022 - zmarłych w 1951 r. Od tego momentu będą one mogły być swobodnie wykorzystywane: stają się powszechnie dostępne.

W tym roku do domeny publicznej trafiają dzieła takich twórców jak Francisco Boix (1920-1951) - weteran wojny domowej w Hiszpanii, więziony w obozie koncentracyjnym Mauthausen, autor fotografii, które odegrały ważną rolę w procesach norymberskich, czy Hermann Broch (1886-1951) – austriacki pisarz, zaliczany do grona do najwybitniejszych dwudziestowiecznych autorów niemieckojęzycznych, twórca takich tytuł jak „Śmierć Wergilego”, „Lunatycy” oraz „Autobiografia duchowa”. 70 lat temu zmarł też Tamiki Hara (1905-1951) - japoński pisarz i ocalały z bombardowania Hiroszimy, autor m.in. „Letnich Kwiatów” czy „Krainy Pożądania”.

Do domeny publicznej trafią też dzieła Ludwiga Wittgensteina (1889-1951) - filozofa zajmującego się przede wszystkim językiem i logiką. Jego najsłynniejszą pracą (jedyną wydaną za jego życia) jest „Traktat logiczno-filozoficzny” (1921), w którym Wittgenstein podejmuje próbę ustalenia niepodważalnych związków między językiem a rzeczywistością.

Do domeny publicznej przejdą także dzieła André Gide'a, francuskiego pisarza, prekursora, jako zdeklarowanego biseksualisty, przemian obyczajowych we Francji, autora „Lochów Watykanu”, „Immoralistów”, „Fałszerzy”, laureata literackiego Nobla z 1947 r. 70 lat temu zmarł też Andriej Płatonow, jeden z najciekawszych rosyskich pisarzy XX wieku, autor m.in. „Wykopu”.

W domenie publicznej znajdą się również dzieła Tadeusza Borowskiego, autora opowiadań („Pożegnanie z Marią”, „U nas w Auschwicu”, „Proszę państwa do gazu”), przywołujących rzeczywistość okupacji i pobytu w obozach. Borowski, jedna z najbardziej obiecujących powojennych gwiazd polskiej literatury, opisany przez Miłosza w „Zniewolonym umyśle” jako Beta, popełnił samobójstwo w 1951 r.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się