Zmarł Javier Marías

Zmarł Javier Marías

Zmarł Javier Marías

Udostępnij

W wieku 70 lat zmarł Javier Marías, wybitny hiszpański pisarz, autor trylogii „Twoja twarz jutro”, wymieniany od lat wśród kandydatów do literackiego Nobla. Był „jednym z wielkich pisarzy naszych czasów” – napisał o nim premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Informację o śmierci hiszpańskiego prozaika potwierdziło jego wydawnictwo Alfaguara. Jak podaje Reuters, w ostatnim czasie Javier Marías chorował na zapalenie płuc.

W swojej karierze artysta wydał 16 powieści. Do jego najsłynniejszych dzieł należą „Twoja twarz jutro”, „Serce tak białe” i „Zakochania”. Jego ostatnia powieść „Tomas Nevinson” ukazała się w 2022 roku. Książki Maríasa zostały przetłumaczone na 46 języków. W 56 krajach sprzedano ich blisko dziewięć milionów.

Pisarz urodził 20 września 1951 roku w Madrycie. Pierwszą powieść napisał w wieku 17 lat. Studiował na Uniwersytecie Complutense. Po uzyskaniu dyplomu tłumaczył anglojęzyczne działa na język hiszpański. Później wykładał też literaturę hiszpańską. Za swoje powieści był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał między innymi International IMPAC Dublin Literary Award w 1997 roku.

Rzemiosła uczył się długo, w dużej mierze jako tłumacz: przekładał m.in. Nabokova, Conrada, Jamesa, Faulknera i Szekspira. Sukces odniósł po czterdziestce, kiedy ukazała się pierwsza z jego wybitnych powieści „Serce tak białe", która w samych Niemczech sprzedała się w milionie egzemplarzy.

Śmierć twórcy skomentował premier Hiszpanii. „To smutny dzień dla hiszpańskiej literatury” – napisał na Twitterze Pedro Sanchez. Maríasa nazwał „jednym z wielkich pisarzy naszych czasów”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się