Zmarł Jean-Claude Carrière

Zmarł Jean-Claude Carrière

Zmarł Jean-Claude Carrière

Udostępnij

Zmarł słynny francuski pisarz, eseista, scenarzysta i reżyser Jean-Claude Carrière. Współpracował z największymi i został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Miał 89 lat.

Jean-Claude Carrière realizował się jako pisarz, eseista, tłumacz, dramaturg, autor słuchowisk, czasem aktor i reżyser, a przede wszystkim genialny scenarzysta filmowy i adaptator wielu klasycznych dzieł literatury.

Jego nazwisko ściśle wiąże się z filmografią Luisa Buñuela, z którym współpracował przez kilkanaście lat. Ich wspólna przygoda zaczęła się w roku 1964 od „Dziennika panny służącej”, adaptacji powieści Octave’a Mirbeau. Carrière w filmach Buñuela pojawił się nawet jako aktor: ksiądz w „Dzienniku panny służącej” oraz biskup w „Drodze mlecznej”. Za scenariusze do ich wspólnych filmów „Dyskretny urok burżuazji” oraz „Mroczny przedmiot pożądania” Carrière otrzymał pierwsze nominacje do Oscara.

Carrière sukces powtórzył przy okazji współpracy z Philipem Kaufmanem przy „Nieznośnej lekkości bytu”, by w końcu w roku 2014, jako jeden z nielicznych scenarzystów, zostać uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Jako scenarzysta Jean-Claude Carrière współpracował ponadto z Jacquesem Derayem, Milošem Formanem czy Volkerem Schlöndorffem.

Napisał także scenariusze do dwóch filmów Andrzeja Wajdy: “Dantona” i “Biesów”. Carrière był także uznanym twórcą teatralnym. Pierwszą sztukę napisał w 1968 roku i odtąd już nigdy nie przestał pisać dla teatru. Jego współpraca z Peterem Brookiem zaowocowała miedzy innymi słynną sceniczną i telewizyjną adaptacją “Mahabharaty” (z udziałem Ryszarda Cieślaka i Andrzeja Seweryna).

Jako pisarz Jean-Claude Carrière był autorem wywiadu-rzeki z Dalajlamą „Siła buddyzmu”. Napisał również „Rozmowy o wielości świata” oraz „Słownik głupstw”. W Polsce ukazały się jego książki: „Alfabet zakochanego w Indiach”, „Alfabet zakochanego w Meksyku”, „Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata”, „Szorstkie wino” oraz rozmowa z Umbertem Eco „Nie myśl, że książki znikną”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się