Wydawnictwo Jedność
Jerzy Bogan Kos, lekarz, poeta. prozaik, krytyk

Jerzy Bogan Kos, lekarz, poeta. prozaik, krytyk

Zmarł Jerzy Bogdan Kos

Udostępnij

Otrzymaliśmy smutną wiadomość - we wtorek zmarł po długiej chorobie wieloletni prezes naszego oddziału, wspaniały pisarz i lekarz, Jerzy Bogdan Kos. Redaktor  m.in. redaktor rocznika SPP „Pomosty” i trzebnickiego czasopisma „Brzask”, wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej i członek Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (DTR). Wrocławskie środowisko literackie poniosło niepowetowaną stratę.
 

 

Pogrzeb Jerzego Bogdana Kosa odbędzie się na cmentarzu przy ul. Bujwida, wponiedziałek, 15.10., o godz. 12.00. Wcześniej, o godz. 11.00, odbędzie się Msza w intencji zmarłego, w kościeleŚw. Wawrzyńca. Na pogrzebie będą przedstawiciele Zarządu wrocławskiegooddziału SPP, którzy złożą wieniec w imieniu Stowarzyszenia.

Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1956 r. pracował w służbie zdrowia powiatu trzebnickiego, od 1960 r. dyrektor szpitala w Będkowie k. Trzebnicy.

Członek zespołu redakcyjnego czasopisma „Medycyna Wiejska”. Poeta, publicysta, działacz społeczny. Już w czasie studiów współpracował z pismami społeczno-kulturalnymi. Debiutował w 1953 r. wierszami opublikowanymi w tygodniku „Dziś i jutro”, a w 1958 r. ukazała się jego pierwsza książka – zbiór wierszy „Na karuzeli sekundnika”. Jerzy Bogdan Kos był redaktorem naczelnym rocznika „Pomosty”. Wiersze, opowiadania, reportaże, artykuły publicystyczne i recenzje publikował na łamach: „Odry”, „Nowych Sygnałów”, „Poglądów”, „Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego”, „Literatury na Świecie”, „Więzi”, „Tygodnika Kulturalnego” i w „Służbie Zdrowia”. Wiersze tłumaczone były na język francuski i niemiecki. Był autorem lub współautorem książek popularyzujących wiedzę o zdrowiu i chorobach, a także autorem prac naukowych, publikowanych w pismach lekarskich. Należy do Unii Polskich Pisarzy Medyków, a jednocześnie jest redaktorem „Biblioteki Trzebnickiej”, redaktorem naczelnym rocznika „Brzask” (Trzebnica) i kwartalnika „Dolnośląski Diariusz Lekarski”. Był członkiem zespołu redakcyjnego pism „Oświata Zdrowotna” (Wrocław), „Dolny Śląsk” (Wrocław), „Okolice” (Oborniki Śląskie – Trzebnica), „Kocie Góry” (Oborniki Śląskie – Trzebnica). W latach 1960-2006 pełnił funkcję prezesa, a od 2007 roku jest honorowym prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

Publikacje książkowe:

    „Na karuzeli sekundnika”: poezje. – Wrocław: ZLP, 1958
    „Zbliżenia”: poezje – Wrocław: Ossolineum, 1968
    „W kręgu kultury niepodzielnej”: wspomnienia – Wrocław: Wydaw. „Silesia”, 1973
    „Epitafium dla ospy”: reportaż – Wrocław: Wydaw. „Silesia”, 1991
    „Zapaść”: opowiadania szpitalne – Wrocław: Wydaw. Dolnośląskie, 1991
    „Pergamin piasku”: wiersze – Wrocław: Wydaw. „OKiS”, 1994

Za osiągnięcia w pracy odznaczony został Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był prezesem wrocławskiego Oddziału SPP. Mieszkał we Wrocławiu.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Wojciech Blonski
Z wielkim zalem przyjalem wiadomosc o smierci Pana Doktora Jerzego Bogdana Kosa. Mialem zaszczyt poznac Pana Doktora przez mego SP. Dziadka Jozefa Swiderskiego, ktory razem z Panem Doktorem dzialal na rzecz ziemi trzebnickiej. Pan Doktor Jerzy Bogdan Kos byl bardzo zacnym czlowiekiem. Wieczne odpoczywanie racz Panu Doktorowi Kosowi dac Panie.

Wojciech Blonski
Z wielkim zalem przyjalem wuadomosc o smierci Pana Doktora Kosa. Mialem zaszczyt poznac Pana Doktora przez mego SP. Dziadka Jozefa Swiderskiego, ktory razem z Panem Doktorem dzialal na rzecz ziemi trzebnickiej. Pan Doktor Kos byl bardzo zacnym czlowiekiem. Wieczne odpoczywanie racz Panu Doktorowi Kosowi dac Panie.

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się