Zmarł Per Olov Enquist

Zmarł Per Olov Enquist

Zmarł Per Olov Enquist

Udostępnij

Vaxholm pod Sztokholmem w wieku 85 lat zmarł wybitny szwedzki pisarz i dramaturg Per Olov E Enquist - podała w niedzielę gazeta „Dagens Nyheter”. Autor wielu powieści historycznych zmarł w sobotę wieczorem po długiej chorobie.

„Niewielu inspirowało innych pisarzy tak jak on. Odnowił gatunek powieści dokumentalnej oraz ożywił szwedzki dramat. Miał wpływ na czytelników przez ponad pół wieku” - napisał w oświadczeniu Hakan Bravinger, szef działu literatury wydawnictwa Norstedts.

Urodzony w 1934 r. w Hjoggboele w regionie Vaesterbotten w północnej Szwecji Enquist w młodości był jednym z najlepszych szwedzkich skoczków wzwyż, z rekordem życiowym 1,97 m. Po studiach na Uniwersytecie w Uppsali to jednak literatura stała się jego domeną. Debiutował w 1961 r. powieścią psychologiczną „Kristalloegat”, ale prawdziwym przełomem było wydanie w 1964 r. powieści historycznej „Piąta zima magnetyzera”.

W 1968 r. dzięki powieści dokumentalnej „Legioniści” Enquist zyskał międzynarodowe uznanie. Dzieło zostało wyróżnione Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej oraz doczekało się ekranizacji. Pisarz dwukrotnie był laureatem szwedzkiej Nagrody Augusta (Augustpriset): w 1999 r. za powieść „Wizyta królewskiego konsyliarza” oraz w 2008 r. za autobiograficzną książkę „Ett annat liv”, w której opisał swoje zmagania z alkoholizmem.

W 2004 roku ukazała się „Opowieść o Blanche i Marie”, powieść inspirowana życiorysem m.in. Marii Skłodowskiej-Curie.

Per Olov Enquist był także słynnym dramaturgiem. W tej roli zadebiutował w 1975 r. sztuką „Tribadernas natt”, której bohaterem jest August Strindberg. Dramat ten został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Swoją wszechstronność Enquist potwierdził, będąc także scenarzystą oraz reżyserem. Był m.in. współscenarzystą nagrodzonego Oscarem filmu „Pelle zwycięzca” z 1987 roku.

[źródło: PAP, Daniel Zyśk]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się