Zmarł prof. Andrzej Cieński

Zmarł prof. Andrzej Cieński

Zmarł prof. Andrzej Cieński

Udostępnij

Jedenastego grudnia w wieku 88 lat zmarł prof. dr hab. Andrzej Cieński, historyk literatury polskiego oświecenia, badacz pamiętnikarstwa i problematyki kultury książki, autor studiów o polskiej literaturze współczesnej.

ak podano w nekrologu opublikowanym na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, Andrzej Cieński od 1965 roku pracował w Instytucie Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym kierował Zakładem Edytorstwa i Kultury Piśmienniczej. W latach 1982-1987 był dziekanem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1989 roku nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk humanistycznych. Wykładał również na University of Illinois w Chicago, na Uniwersytecie Opolskim i w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Do najważniejszych prac zmarłego należą kluczowe dla tematyki tekstów osobistych prace: „Pamiętnikarstwo polskie XVIII wieku”, „Pamiętniki i autobiografie światowe” oraz „Z dziejów pamiętników w Polsce”.

Był przewodniczącym jury Nagrody Pióra Fredy przyznawanej podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek, a także członkiem jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

– Zapamiętamy Go jako uczonego rozumiejącego i szanującego tradycje akademickie, życzliwego dla studentów, znakomitego kolegę i przyjaciela – czytamy w nekrologu podpisanym przez rektora i Senat Uniwersytetu Wrocławskiego, prodziekanów i Radę Wydziału Filologicznego, dyrekcję i pracowników Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 21 grudnia w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

[źródło: rynek-ksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się