Zmarł prof. Jacek Baluch - uczony, tłumacz

Zmarł prof. Jacek Baluch - uczony, tłumacz

Zmarł prof. Jacek Baluch - uczony, tłumacz, były ambasador RP w Pradze

Udostępnij

W środę zmarł prof. Jacek Baluch, wybitny tłumacz literatury czeskiej, bohemista, slawista, polonista, poeta i nauczyciel akademicki, w latach 1990-95 ambasador RP w Pradze. Informację o śmierci potwierdził PAP w czwartek Instytut Filologii Słowiańskiej UJ.

"Pełnokrwisty filolog, tropiciel słowa, niepospolity erudyta i poszukiwacz subtelnych znaczeń" - napisał na swojej stronie internetowej Instytut Filologii Słowiańskiej UJ w Krakowie, którego profesor był dyrektorem w latach 2002-2008. Z kolei na stronie internetowej ambasady RP w Pradze czytamy, że trudno wymienić wszystkie zasługi uczonego. "Był człowiekiem światłym i inspirującym" - napisała ambasada, podkreślając, że profesor był pierwszym po demokratycznych przemianach ambasadorem w Pradze i powołanie go wówczas na tę funkcję było "znaczącym aktem docenienia Jego zasług zarówno jako wybitnego znawcy literatury i kultury czeskiej, ale także działacza solidarnościowego oraz dyplomaty". "Wychował wiele pokoleń polskich bohemistów i tłumaczy literatury czeskiej. Na zawsze pozostanie w sercach wielu Polaków i Czechów" - czytamy na stronie ambasady.

Jacek Baluch urodził się w 1940 r. w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Karola w Pradze. Popularyzator czeskiej literatury w Polsce, redaktor tomów wydanych w serii Biblioteki Narodowej: "Wybór poezji" Frantiszka Halasa, "Czescy symboliści, dekadenci i anarchiści przełomu XIX i XX wieku", "Przygody dobrego wojaka Szwejka czasu wojny światowej" Jaroslava Haszka (2017), przygotował antologię staroczeskiej poezji miłosnej "Drzewo się liściem odziewa" (1981), był tłumaczem klasyków czeskich, autorem komentarzy, wstępów i posłowi do polskich wydań dzieł czeskich, autorem licznych książek naukowych i popularno-naukowych, poetą limeryków. W latach 80. działacz w opozycji demokratycznej i członek NSZZ "Solidarność", po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, był członkiem czeskiego i polskiego PEN Clubu, członkiem prezydium Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polsko-Słowackiej Komisji do spraw Nauk Humanistycznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża III klasy, czeskim Medalem Za Zasługi I stopnia oraz Złotą Odznaką "Zasłużony dla PZKO" oraz medalem "Dziękujemy za wolność".(PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się