Sztuka w Polsce 1945 - 2005
Zmarł profesor Andrzej Gronczewski

Zmarł profesor Andrzej Gronczewski

Zmarł profesor Andrzej Gronczewski

Udostępnij

Dnia 14 lipca 2019 roku w wieku 79 lat odszedł prof. dr hab. Andrzej Gronczewski, profesor zwyczajny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich ostatniego półwiecza, znakomity badacz dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej.

Profesor Gronczewski urodził się w 1940 roku w Warszawie. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1963 roku. Debiutował w 1960 roku we „Współczesności” opowiadaniem „Laboratorium”.

Od 1963 roku był pracownikiem naukowym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 obronił pracę doktorską „Sztuka, jej funkcje i wartości w pisarstwie Jarosława Iwaszkiewicza”, którą później w zmienionej formie wydał Państwowy Instytut Wydawniczy („Jarosław Iwaszkiewicz”, 1972). W latach 1972-1976 pracował w Uniwersytecie im. J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem jako lektor języka i wykładowca literatury polskiej.

Był członkiem redakcji czasopism: „Przegląd Humanistyczny” (1970–1986) oraz „Poezja" (1985–1990). Ściśle współpracował z „Miesięcznikiem Literackim” (m.in. cykl eseistyczny pt. „Poezja i życie praktyczne”) oraz Polskim Radiem (ponad 400 autorskich audycji poetycko-krytycznych). Należał do Związku Literatów Polskich, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Towarzystwa Przyjaciół Harendy.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się