Zmarła Anna Tatarkiewicz

Zmarła Anna Tatarkiewicz

Zmarła Anna Tatarkiewicz

Udostępnij

11 sierpnia zmarła Anna Tatarkiewicz (z domu Jakubiszyn), tłumaczka literatury francuskojęzycznej, publicystka, recenzentka teatralna i filmowa.

Jak informuje Wikipedia, urodziła się w 1921 roku we Lwowie. Studiowała na Uniwersytecie Lwowskim. Pracowała jako salowa w szpitalu. Wiosną 1944 roku została zmobilizowana do szeregów Armii Polskiej formowanej w ZSRR i skierowana do pracy w prasie wojskowej.

Od 1946 roku pracowała jako dziennikarka w pismach „Polska Zbrojna” i „Żołnierz Wolności” , a przy tym jednocześnie studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1951 roku została zwolniona z pracy dziennikarskiej za niedostatek „dyspozycyjności”. W latach 1951-1962 mieszkała w Lublinie, gdzie współpracowała z lubelską „Kameą”. Od 1952 roku była członkinią Związku Literatów Polskich. W 1961 roku otrzymała nagrodę miasta Lublina za całokształt działalności literackiej, publicystycznej i społecznej.
Od 1962 roku mieszkała w Warszawie pracując zawodowo jako tłumaczka z języka francuskiego oraz członkini zespołu redakcyjnego „Forum”. Przełożyła około trzydzieści książek – głównie z dziedziny beletrystyki i eseistyki. Zajęła się tłumaczeniem takich autorów jak: Gaston Bachelard, Barthes, Jean de La Bruyere („Charaktery”), Le Clézio („Protokół”), Dumas (wybór „Pamiętników”), Ricoeur, Eliade, André Malraux („Głowa z obsydianu”), („Przemijanie a literatura”), Saint-Beuve (wybór pism krytycznych), pani de Sevigne (listy), Madame de Staël (wybór pism krytycznych), Chrétien de Troyes („Parceval z Walii”) oraz wybór francuskiej noweli renesansowej.

Publikowała również liczne artykuły w pismach społeczno-kulturalnych, współpracowała z „Polityką”, „Tygodnikiem Kulturalnym”, „Kulturą” (warszawską), „Tygodnikiem Powszechnym”, „Filmem”, „Kinem” i czasopismem „Więź”. Pisała felietony do tygodnika „Przegląd”, które podpisywała imieniem i nazwiskiem oraz określeniem utopistka. Współpracowała z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Nigdy nie należała do żadnej partii politycznej.
Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 14 marca 2000 roku została odznaczona Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy redakcyjnej w tygodniku »Forum«”.
Była autorką publikacji „W labiryncie. Szkice literackie” (Warszawa 1974) i „Gra w inteligencję” (Białystok 1994).

 
Autor: (fran)

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się