Zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić

Zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić

Zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić

Udostępnij

Chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić zmarła w piątek w Amsterdamie w wieku 73 lat – poinformował jej zagrzebski wydawca. Ugrešić od lat żyła na emigracji. Napisała m.in. powieści „Forsowanie powieści-rzeki” i „Ministerstwo bólu” oraz eseje wydane w zbiorze „Kultura kłamstwa”.

Pisarka zmarła w otoczeniu rodziny i przyjaciół – przekazał Petar Milat z zagrzebskiego Instytutu Multimedialnego, który wydawał jej książki po chorwacku.

Twórczość urodzonej w Kutinie 27 marca 1949 roku Ugrešić charakteryzuje rzadka kombinacja ironii, współczucia i zmysłu polemicznego, co jest szczególnie widoczne w jej twórczości dotyczącej rozpadu Jugosławii – napisała agencja AFP. Dodała, że chorwacka pisarka była jedną z najważniejszych europejskich eseistek i od kilku lat była regularnie wymieniana jako potencjalna laureatka literackiej Nagrody Nobla.

Ugrešić ukończyła studia z zakresu literatury porównawczej na uniwersytecie w Zagrzebiu i pracowała później na tej uczelni, pisząc jednocześnie swoje pierwsze książki.

W ojczyźnie pisarka była znana z krytyki nacjonalizmu i wojen, które wybuchły wraz z rozpadem Jugosławii, przez co szeroko krytykowano ją jako „niepatriotkę” i „zdrajczynię” narodu, nazywając nawet „czarownicą” – przypominało AFP.

W 1991 roku, gdy rozpoczął się proces rozpadu Jugosławii, a w Chorwacji wybuchła wojna, Ugrešić zajęła mocne, antywojenne stanowisko, krytycznie analizując chorwacki i serbski nacjonalizm oraz bezsens wojny – czytamy na stronie internetowej pisarki. W 1993 roku wyemigrowała z Chorwacji, nie mogąc znieść „długotrwałego ostracyzmu i uporczywego nękania mediów”. Na swoim „wygnaniu, które z czasem stało się emigracją”, Ugrešić ostatecznie osiadła w holenderskim Amsterdamie.

Książki pisarki przetłumaczono na 30 języków. Ugrešić była też finalistką i laureatką licznych nagród. W 1988 roku otrzymała nagrodę NIN – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Jugosławii. W 2016 roku została laureatką przyznawanej co dwa lata Neustadt International Prize for Literature.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się