Znamy finalistki i finalistów 20. edycji konkursu APH
Artystyczna Podróż Hestii od 20 lat łączy różne porządki i rzeczywistości. Jest pomostem pomiędzy wieloma światami. Pokazuje, że sztuka może działać poza wszelkimi podziałami, a relacje pomiędzy publicznością, instytucjami, czy światem artystycznym są bezcenne i ponadczasowe. Te połączenia stają się szczególnie ważne dzisiaj – kiedy tak bardzo zatęskniliśmy do podróżowania.
Rok 2021 będzie połączeniem różnych doświadczeń. Na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przyjrzą się sobie dwa różne światy. Ten „sprzed” i ten „po”. Prezentować będzie prace finalistów i finalistek 19. i 20. edycji konkursu. Edycji, które choć matematycznie sobie bliskie, wydają się dzisiaj tak kalendarzowo odległe. Laureatów i laureatki obu poznamy 10 czerwca 2021 roku.
W zeszłym roku świat stanął przed wyzwaniem dopasowania się do nowych ograniczeń. Jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość? Na pewno inaczej. Dużą jej część trzeba zaprojektować od nowa.
Artystyczną Podróż Hestii ogranicza tylko Wasza wyobraźnia. Wszystkie połączenia odchodzą zgodnie z rozkładem.
Jury konkursu APH wybrało piętnaście osób, których prace zobaczymy na tegorocznej wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wydarzenie to zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu. Wyjątkowego charakteru wystawie nadaje również fakt, że będzie to pokaz łączący twórczość finalistek i finalistów dwóch edycji konkursu: ubiegłorocznej 19. i obecnej 20.
Piętnaścioro młodych artystek i artystów porusza tematy, które zmuszają do przemyśleń, prowokują do pogłębionej analizy rzeczywistości, zachęcają do przewartościowania swojej wiedzy. W wyróżnionych przez konkursowe jury pracach twórcy i twórczynie komentują różnorodne aspekty współczesności, takie jak problemy tożsamościowe czy społeczno-polityczne, sytuacja artystów na rynku pracy czy niepokój o przyszłość planety w dobie zagrożeń klimatycznych.
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH (alfabetycznie):
Kinga Burek, Anna Grzymała, Jan Kowal, Antoni Lisowski, Sylwia Marszałek-Jeneralczyk, Piotr Mlącki, Iwo Panasiewicz, Przemysław „Piniak" Piński, Maria Plucińska, Jan Porczyński, Justyna Streichsbier, Julia Woronowicz, Katarzyna Wójcicka, Ewelina Zając, Weronika Zalewska.
Wystawa potrwa od 31 maja do 13 czerwca 2021, a jej kulminacyjnym punktem będzie 11 czerwca, kiedy poznamy nazwiska laureatów nagród.
Forma ekspozycji i wydarzeń towarzyszących zgodna będzie z obowiązującymi wymogami epidemiologicznymi.