Znamy laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021!

Znamy laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021!

Znamy laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021!

Udostępnij

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2021 oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021 wręczone! Ogłoszenie zwycięzców miało miejsce wieczorem 2 grudnia w ramach 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Najlepszą edytorsko książkę dla dorosłych wydało w tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu, natomiast najpiękniejszą książkę dla młodszych czytelników Wydawnictwo Agora dla dzieci.

Pióro Fredy trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" autorstwa Barbary Banaś, z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz.

                          

Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Agora dla Dzieci za książkę „O, choroba" z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20.000 złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Łącznie do Nagród Edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw.

Wręczenie Pióra Fredry i Dobrych Stron co roku odbywa się podczas grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Nadesłane książki ocenia jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. W przypadku obu wyróżnień główna nagroda wynosi 20.000 złotych, a jej sponsorem jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Laureaci otrzymują także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki. W przypadku Pióra Fredry statuetki jest Agnieszka Leśniak-Banasiak, a statuetkę Dobre Strony zaprojektowała Agata Ilona Brożek.

Książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" autorstwa Barbary Banaś z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz jury wyróżniło „za umiejętną współczesną interpretację graficzną i typograficzną nawiązującą do epoki, w której tworzyli Drostowie". Zwycięska publikacja wyszła nakładem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Do Pióra Fredry 2021 nominowane były także: „Jak się tworzy powieść" Miguela de Unamuno w przekładzie Kacpra Szpyrka, z projektem okładki Mimi Wasilewskiej i projekt typograficznym Mimi Wasilewskiej i Pawła Orła (Państwowy Instytut Wydawniczy), „Kierunek zwiedzania" Marcina Wichy, z projektem graficznym Przemka Dębowskiego (Wydawnictwo Karakter), „Salve Femina" z wyborem tekstów i ilustracjami Magdaleny Gaładyk oraz opracowaniem graficznym Magdaleny Gaładyk i Wiesława Wiszowatego (Wydawnictwo Albus), „Ocalić od zapomnienia" Marka Dyżewskiego, z projektem graficznym Julity Gielzak (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu).

Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia z kolei najpiękniej wydane książki dla dzieci. W tym roku laureatem zostało wydawnictwo Agora dla dzieci za książkę „O, choroba" z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. Publikacja została doceniona przez jury „za dynamicznie skonstruowany i z werwą narysowany album komiksowy, za na zmianę barwny i czarno-biały świat, w którym pojawiają się charakterni bohaterowie i wartka akcja niosąca opowieść na ważny i poważny temat choroby nowotworowej dzieci".  Do nagrody nominowane były również książki: „Gdzie dzisiaj śpimy?" z tekstem i ilustracjami Marty Kopyt i projektem typograficznym Agnieszki Pasierskiej (Wydawnictwo Druganoga), „Lotta czyli jak wychować ludzkie stado" autorstwa Zofii Staneckiej oraz z projektem okładki i ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Kropka), „M jak morze", z tekstem i ilustracjami Joanny Concejo (Wydawnictwo Format) oraz „Wszyscy świętują", tekst Joanny Rzyskiej z opracowaniem graficznym Agata Dudek i Małgorzaty Nowak (Wydawnictwo Druganoga).

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, które potrwają do niedzieli 5 grudnia w Hali Stulecia.

Rok temu laureatem Pióra Fredry było Wydawnictwo Karakter, które ze środków otrzymanych w ramach nagrody wydało w tym roku „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością" autorstwa Rafała Matyja, z projektem okładki Przemka Dębowskiego i projektem graficznym Wojtka Kwiecień-Janikowskiego. Wydawnictwo Dwie Siostry, które w 2020 roku zdobyło Dobre Strony swoją nagrodę przeznaczyło na wydanie książki „Wojna", w której autorem tekstu jest José Jorge Letria, a ilustracje przygotował André Letria, książkę przełożyła na polski Katarzyna Okrasko.

Fundatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskie Dobre Strony jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Okolicznościowe pióra z pamiątkowym grawerem ufundowała firma Nova Pióra Polskie.

Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony oraz 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Wrocławski Dom Literatury.

Więcej informacji na www.literatura.wroclaw.pl i www.targiksiazki.wroclaw.pl.    


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się