„Ballady i romanse” – specjalny Program Ministra na rok 2022

„Ballady i romanse” – specjalny Program Ministra na rok 2022

„Ballady i romanse” – specjalny Program Ministra na rok 2022

Udostępnij

Z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał na 2022 rok dodatkowy program pod nazwą „Ballady i romanse”. Wnioskodawcy będą mogli uzyskać wsparcie finansowe w kwocie od 10 tys. do 80 tys. zł.

Na stronie MKiDN podano, że o wsparcie finansowe mogą ubiegać się wnioskodawcy realizujący projekty bezpośrednio nawiązujące do „Ballad i romansów” Mickiewicza lub inspirowane tą publikacją.

Budżet programu na dofinansowania zadań w trybie konkursowym wynosi 3 mln 500 tys. zł. Na zadania dofinansowane w trybie odwoławczym przewidziano 525 tys. zł.

Program „Ballady i romanse” będzie wspierać przedsięwzięcia literackie, teatralne, muzyczne, taneczne, plastyczne, a także z dziedziny sztuk wizualnych, inicjatyw wydawniczych, działań edukacyjnych, realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak napisano, „szeroki katalog zadań daje możliwość realizacji wielu ciekawych i innowacyjnych interpretacji +Ballad i romansów+, począwszy od spektakli, koncertów, wystaw, wydawnictw, przez działania edukacyjne i interesujące propozycje multimedialne, po działania multidyscyplinarne łączące wskazane formy, udostępniane w sposób tradycyjny oraz w przestrzeni wirtualnej”. „Ważną rolę w programie odgrywają projekty o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym działania podjęte w 2022 r. będą miały trwały charakter i były upowszechniane w kolejnych latach” - dodano.

Data pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w 1822 roku uznawana jest za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce. Program „Ballady i romanse” ma na celu wsparcie działań i przedsięwzięć, które upamiętnią to wydarzenie oraz przypomną znaczenie publikacji, która wpłynęła na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.

Szczegóły programu pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/ballady-i-romanse/

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się