Biblioteka Słó - Wtedy W Lonszscu
 Znamy nominacje do Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Znamy nominacje do Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Znamy nominacje do Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Udostępnij

Decyzją jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Ewa Lipska, wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka będzie kolejną autorką, której dorobek poetycki miasto Wrocław uhonoruje Silesiusem. Tym samym dołączy ona do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak, czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

Jury, pracujące pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zawady, ogłosiło także listę siedmiu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Wszystkich laureatów poznamy 18 maja podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z laureatką Silesiusa za całokształt twórczości, jak i wszystkimi poetkami i poetami nominowanymi.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco.

Książka roku:

- Tomasz Bąk, Utylizacja. Pęta miast (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
- Kamila Janiak, wiersze przeciwko ludzkości (Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski
Dom Kultury w Warszawie),
- Adam Kaczanowski, Cele (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
- Aldona Kopkiewicz, Szczodra (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
- Małgorzata Lebda, Sny uckermӓrkerów (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
- Jacek Łukasiewicz, Wiązania (wydawnictwo j),
- Krzysztof Siwczyk, Mediany (Wydawnictwo a5).

Debiut roku:

- Maciej Bobula, Wsie, animalia, miscellanea (Fundacja Duży Format),
- Michał Domagalski, Poza sezonem (Biuro Literackie),
- Jan Rojewski, Ikonoklazm (Biuro Literackie).

Lipska – poetka osobna
Ewa Lipska (ur. 1945 w Krakowie) jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek, zaliczaną, nieco wbrew własnej woli, do generacji Nowej Fali.
Debiutowała książką poetycką pt. Wiersze w 1967, od tego momentu wydała przeszło trzydzieści książek poetyckich, z których za najważniejsze uznaje się tomiki: Czwarty
zbiór wierszy (1974), Piąty zbiór wierszy (1978), Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane (1979), Przechowalnia ciemności (1985), Strefa ograniczonego postoju (1990),
Stypendyści czasu (1994), 1999 (1999), Sklepy zoologiczne (2001), Gdzie indziej (2005), Czytnik linii papilarnych (2015) i Pamięć operacyjna (2017). Jest ponadto autorką
powieści – Sefer (2009). W roku 2018 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja Boli tylko, gdy się śmieję. Listy i rozmowy, stanowiąca wybór listów do i od
Stanisława Lema i Tomasza Lema. Lipska uhonorowana została ponadto szeregiem nagród literackich, w tym Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą
Literacką Gdynia czy, w tym roku, Nagrodą im. Jerzego Turowicza.

Poezja Lipskiej doceniana jest m.in. za niespotykaną ironię, w czym wielu przez lata doszukiwało się wpływu jej przyjaciółki, Wisławy Szymborskiej. Nie ulega jednak  wątpliwości, że Ewa Lipska bardzo szybko wybiła się na poetycką samodzielność, wypracowując swój niepowtarzalny język, a także, skupiając się w swojej twórczości na wnikliwej analizie otaczającej ją rzeczywistości i celnym społecznym krytycyzmie (sprawdzającym się tak w PRL-u, jak i w cyfrowej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku).
Wyboru laureata oraz finalistów podczas posiedzenia 18 marca dokonało jury w składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska.

Autorzy nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka roku:

Tomasz Bąk, Utylizacja. Pęta miast, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Tomasz Bąk (ur. w 1991 w Tomaszowie Mazowieckim) – poeta, autor dwóch książek z wierszami. Laureat Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut za tom Kanada, za tom [beep] Generation nominowany do nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Łodzi.

Kamila Janiak, wiersze przeciwko ludzkości, Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie

Kamila Janiak (ur. 1984) – napisała trzy książki: frajerom śmierć i inne historie (2007), kto zabił bambi (2009), zwęglona jantar (2016). Śpiewa i pisze teksty w zespołach: DAS MOON, We Hate Roses, Krůk, Delira & Kompany, Tak Zwani Mordercy. Chce jeszcze więcej.

Adam Kaczanowski, Cele, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Adam Kaczanowski (ur. 1976) – raczej pisarz, trochę performer, opublikował kilka książek poetyckich (m.in. Stany, Nowe zoo, Szkielet małpy. Szept, Co jest nie tak z tymi ludźmi?) oraz trzy powieści. Poznaniak, mieszka w Warszawie.

Aldona Kopkiewicz, Szczodra, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Aldona Kopkiewicz (ur. w 1984 r. w Szczecinie) – autorka poematu sierpień, nagrodzonego Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (2016) za debiut roku. Publikuje także bajki i eseje.
Małgorzata Lebda, Sny uckermӓrkerów, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu Małgorzata Lebda (ur. 1985) – dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Ostatnio wydała
tom Matecznik (WBPiCAK, Poznań 2016). Doktor nauk humanistycznych. Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka i taterniczka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.

Jacek Łukasiewicz, Wiązania, wydawnictwo j

Jacek Łukasiewicz (ur. w 1934 r. we Lwowie) – krytyk literacki, historyk literatury, poeta, emerytowany profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Rady Redakcyjnej miesięcznika „Odra”. Opublikował książki o literaturze m. in. Szmaciarze i bohaterowie (1963), Zagłoba w piekle (1965), Z Mieczysławem Jastrunem spotkania w czasie (1982), Oko poematu (1991), Wiersze w gazetach (1992), Mickiewicz (1996), Herbert (2001), Grochowiak i obrazy (2002), Ruchome cele (2003). Debiutował jako poeta tomem Moje i twoje (1959), potem wydał m. in. Zabawy zimowe (1968), Album (1983), Deszczyk i inne wiersze (2005). Laureat m.in. Nagrody Miasta Wrocławia, Nagrody Polskiego Pen Clubu, nagrody im. Kazimierza Wyki.

Krzysztof Siwczyk, Mediany, Wydawnictwo a5

Krzysztof Siwczyk (ur.1977r.) – autor książek poetyckich i eseistycznych. Debiutował w 1995 tomem Dzikie dzieci. Laureat wielu nagród poetyckich (m.in. nagrody Czasu Kultury za najlepszy debiut poetycki w 1995 , nagrody im. Jacka Bierezina w 1995 , nagrody Fundacji Kultury w 1999 ). Mieszka w Gliwicach.


Autorzy nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Debiut:

Maciej Bobula, Wsie, animalia, miscellanea, Fundacja Duży Format

Maciej Bobula (ur. 1988) – prozaik, poeta, nauczyciel, socjalista. Autor noweli Dunkelheit w zbiorze wydanym przez Korporację Ha!art Bękarty Wołgi. Klechdy miejskie. Prócz tego autor opowiadań i felietonów w czasopiśmie Ha!art, opowiadań w zinach literackich (np. „Warchlaki”) i zbiorze Pisanie Nowej Rudy. Wiersze publikował w „Odrze” i „Wakacie”, a artykuły naukowe w Ekranach i Studiach Filmoznawczych.

Michał Domagalski, Poza sezonem, Biuro Literackie

Michał Domagalski – urodzony w 1982 roku w Ostrzeszowie. Mieszka i pracuje jako nauczyciel w Poznaniu. Obecnie redaktor prowadzący portalu Wywrota.pl.

Jan Rojewski, Ikonoklazm, Biuro Literackie

Jan Rojewski – urodził się w 1994 roku w Łodzi. Jest finalistą konkursu im. J. Bierezina, laureatem konkursu im. R. Wojaczka i 13. edycji Połowu. Jako dziennikarz stale współpracuje z „Rzeczpospolitą” i „Polityką”.

O Silsesiusie

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt pracy twórczej, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (książka roku) oraz Julia Szychowiak (debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017) i Bohdan Zadura (2018).
Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (całokształt twórczości), 50 000 zł (książka roku) i 20 000 zł (debiut roku).

Organizatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku Nagrodzie
towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (także organizowany przez WDL), którego czwarta edycja odbędzie się w dniach 14–19 maja 2019 i będzie miała bardzo
międzynarodowy charakter. Gościem honorowym tegorocznej edycji będą Czechy – organizatorzy zaplanowali trzy spotkania z udziałem czeskich poetów różnych pokoleń,
a także warsztaty translatorskie. Ponadto Wrocław odwiedzi także Belgijka Miriam Van hee, a także świetnie znani polskim czytelnikom Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan z Ukrainy – obaj opowiadać będą o mniej znanej, poetyckiej stronie swojej twórczości.

Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Silesiusa, czytelnicy będą mieli okazję spotkać m.in.: Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Bogusława Kierca, Wojciecha Bonowicza, Joannę Roszak czy Bohdana Zadurę. Odbędą się też autorskie czytania (m.in. premierowego poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego), konkurs poetycki, a także – tradycyjnie już – działania performatywne w przestrzeni miejskiej i lekcje poetyckie dla młodzieży. W ramach programu muzycznego wystąpią m.in. Karbido z Andruchowyczem i Pochwalone.

Tak bogaty program MFPS to efekt współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z odbywającym się równolegle festiwalem Poznań Poetów, a także CzechLitem – Czeskim Centrum Literackim z Pragi. Pełny program 4. MFP Silesius zostanie ogłoszony 5 kwietnia.

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław.
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator: Wrocławski Dom Literatury

Więcej informacji: www.silesius.wroclaw.pl, www.domliteratury.wroc.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się