Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody KLIO

Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody KLIO

Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody KLIO

Udostępnij

Paweł Kowal, Dorota Dukwicz, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Agata Napiórska oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytutu Badań Literackich PAN i Żydowski Instytut Historyczny znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody Klio.

Podczas konferencji prasowej XXXI Targów Książki Historycznej, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, przedstawiono nominowanych do Nagrody KLIO 2023.

W kategorii autorskiej nominowani zostali: Paweł Kowal za książkę „Abakanowicz. Trauma i sława” (Wydawnictwo Agora), Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS) oraz Jakub Gałęziowski za książkę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna).

Nominację w kategorii monografia naukowa otrzymali: Natalia Judzińska za książkę „Po lewej stronie sali” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Dorota Dukwicz za książkę „Na drodze do pierwszego rozbioru. Rosja i Prusy wobec Rzeczypospolitej w latach 1768–1771” (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk) oraz Anna Agnieszka Dryblak za książkę „Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu” (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).

W kategorii edytorskiej nominowano: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie za książkę „Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918”, Państwowy Instytut Wydawniczy za książkę „Tadeusz Gajcy, Opowieść z innego świata. Widma” oraz książkę „Aurelia Wyleżyńska, Kroniki wojenne 1939-42, Kroniki wojenne 1939-1944”, Instytut Badań Literackich PAN za 4-tomową edycję „Mieczysław Grydzewski, Kazimierz i Halina Wierzyńscy – Listy”, a także Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (przy współpracy Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwa DiG) za edycję w 36 tomach „Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy” i Wydawnictwo Instytutu De Republica za książkę „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty”.

Natomiast w kategorii varsaviana nominowani zostali: Agnieszka Witkowska-Krych za książkę „Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim” (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk za książkę „Pałac Staszica” (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Agata Napiórska za książkę „Ha-Ga. Obrazki z życia” (Wydawnictwo Marginesy) i Stefan Szczepłek za dwa tomy książki „Warszawa idzie na mecz” (Skarpa Warszawska).

Jury nagrody pracowało w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący), prof. Jacek Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki, prof. Maciej Janowski, prof. Jan Kieniewicz, prof. Halina Manikowska, red. Marian Turski i red. Tomasz Urzykowski. Podczas obrad jury dokonało oceny zgłoszonych przez 91 wydawnictw 208 propozycji książek wydanych w latach 2022-2023.

Laureatów nagrody poznamy 30 listopada, podczas uroczystości otwarcia Targów Książki Historycznej, które odbywać się będą w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie do 3 grudnia.

Nagroda KLIO nazywana jest „polskim Noblem dla historyków”. Podejmując w 1995 roku decyzję o ustanowieniu nagrody, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej kierowało się chęcią wyróżniania polskich autorów i wydawców, którzy w największym stopniu przyczyniają się do popularyzacji historii i promowania literatury historycznej. Dwie kategorie – autorska i edytorska uzupełnione zostały o książki poświęcone historii Warszawy, gdyż Nagroda KLIO od początku towarzyszy stołecznym Targom Książki Historycznej. Wkrótce okazało się jednak, że istnieje wyraźna potrzeba docenienia dzieł stricte naukowych i na wniosek jurorów dodano jeszcze jedną kategorię – monografię naukową. Tak zrodziła się nagroda, która w przyszłym roku zostanie przyznana po raz 30.

Nagroda, poza prestiżem, ma dla nagradzanych autorów także wymiar finansowy. Wyłącznym Mecenasem Nagrody KLIO jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT Polska. Partnerami Nagrody KLIO w kategorii varsaviana są: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Fundacja Historia i Kultura.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się