Znamy troje finalistów 27. Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Znamy troje finalistów 27. Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Znamy troje finalistów 27. Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Udostępnij

Trzy książki dla najmłodszych znalazły się w ścisłym finale 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Spośród nich jurorzy wyłonią laureata. Wyniki będą znane 9 października - podała Galeria Książki w Oświęcimiu, organizator konkursu.

Wicedyrektor miejskiej biblioteki zwanej Galerią Książki Mariola Talewicz poinformowała, że o najważniejszą nagrodę i wyróżnienia powalczą książki: „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, „Puk, puk! Zastałem króla?” Marcina Przewoźniaka oraz „Szczygły” Beaty Ostrowickiej.

Talewicz dodała, że książki do ścisłego finału wyłonili jurorzy pod przewodnictwem prof. Alicji Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego spośród 97 zgłoszonych tytułów. W pierwszym etapie wybrano czołową dziesiątkę.

„Rozstrzygnięcie nastąpi 9 października podczas gali w Galerii Książki. Laureat otrzyma m.in. statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka” - poinformowała Talewicz.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

W tym roku plebiscyt przebiega pod hasłem „Świat Koziołka”. „Pod tym hasłem realizujemy wszystkie działania związane z tegoroczną nagrodą. Jest ich mniej ze względu na specyficzną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, niemniej jednak czujemy się w obowiązku proponować młodym czytelnikom najlepsze polskie nowości spełniające rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron - Kornel Makuszyński. Świat Koziołka jest budowany poprzez najlepszą literaturę oraz grono osób współtworzących nagrodę, jak i biorących udział w jej zadaniach” - podkreśliła Talewicz.

Jak dodała, we wrześniu przeprowadzone zostanie także głosowanie w plebiscycie czytelników.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.

W ub.r. główna nagroda przypadła książce Antoniny Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, która ukazała się nakładem  wydawnictwa BIS. Wówczas jury otrzymało ich do oceny ponad 80 książek.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana „Galerią Książki” od 2011 r. to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się