Zostań w domu i słuchaj Polskiego Radia, czyli wybitni aktorzy czytają najlepszą literaturę

Zostań w domu i słuchaj Polskiego Radia, czyli wybitni aktorzy czytają najlepszą literaturę

Zostań w domu i słuchaj Polskiego Radia, czyli wybitni aktorzy czytają najlepszą literaturę

Udostępnij

Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje literatury krajowej i światowej – to wszystko można znaleźć w Polskim Radiu, które wspiera akcję #zostańwdomu i – z myślą o słuchaczach – stale poszerza swoją ofertę kulturalną.

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 10.35 „Kapitana Nemo – władcę mórz”, czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski.

26 marca minie 125 lat od druku pierwszego odcinka „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w prasie – z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21.45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

W radiowej Dwójce od 23 do 27 marca Tomasz Sapryk czyta – premierowo – „Żywopłoty” Marii Karpińskiej (godz. 11.00). Z kolei od 30 marca do 10 kwietnia Program 2 Polskiego Radia przypomni „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego – jedno z najbardziej wstrząsających świadectw sowieckiego totalitaryzmu (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również „Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia – codziennie o godz. 15.00).

Z kolei w stałym cyklu „Książka do słuchania” trwa lektura „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka (do 3 kwietnia; czyta Wiktor Zborowski), po której (od 6 kwietnia) Dwójka przypomni „Mistrza i Małgorzatę” w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata (na zdjęciu), który – po latach nieobecności w radiu – dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty.

Radiowa Trójka rozpoczyna 23 marca emisję powieści w odcinkach dla młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13.45, a czytają Maria Seweryn i Maria Paszek.

Również od 23 marca w paśmie „Proza w Trójce” (godz. 20.50) „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać również „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10.30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11.45; czytają aktorzy Teatru Narodowego – Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Ponadto wszystkie programy Polskiego Radia – w tym również cyfrowa Czwórka i Polskie Radio Dzieciom – w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online (szerzej w kolejnym komunikacie prasowym).

Więcej na: www.polskieradio.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się