Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał Nagrodę Literacką 2021

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał Nagrodę Literacką 2021

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał Nagrodę Literacką 2021

Udostępnij

Jan Stanisław Witkiewicz został laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. O uhonorowaniu Jana Stanisława Witkiewicza Nagrodą Literacką ZPPnO za całokształt twórczości pisarskiej poinformowała PAP pisarka dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington w USA, która jest w gronie jurorów, przyznających tę nagrodę.

n Stanisław Witkiewicz jest pisarzem i publicystą, krytykiem muzycznym i baletowym, fotografem i kuratorem.

„Pisarz otrzymuje nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, siedemdziesiątą w historii, za wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie – podano w komunikacie jury.

Według oceny jurorów książki Jana Stanisława Witkiewicza o balecie, wydawane w języku polskim i niemieckim, tłumaczone również na angielski, pisane pięknym, klarownym, jasnym językiem zyskują mu uznanie i szacunek wśród artystów na całym świecie.

Kilkadziesiąt książek, które opublikował stawia go - wedle jury - w rzędzie najwybitniejszych znawców kultury baletowej.

Urodził się 24 czerwca 1955 r. w Zbąszyniu w Wielkopolsce. Od 1978 r. publikuje w miesięcznikach i tygodnikach kulturalnych. W latach 1994–1998 był związany z tygodnikiem „Wiadomości Kulturalne”, m.in. jako zastępca redaktora naczelnego Krzysztofa Teodora Toeplitza, przez lata był też felietonistą „Rzeczpospolitej”.

Zajmuje się również fotografią artystyczną. Był również kuratorem wystaw w Polsce, Austrii, Niemczech i na Litwie. W latach 1981-2002 przebywał, z przerwami, na emigracji w Szwajcarii, zaś od 2017 r. mieszka w Berlinie. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich.

Jan Stanisław Witkiewicz jest autorem prawie czterdziestu publikacji książkowych, które ukazały się w Polsce i poza jej granicami. Twórczość pisarską rozpoczął od przygotowania tomu „Witkacy i Witkiewiczowie” (Wydawnictwo Pocublice, Berno 1982). Temat ten kontynuował wydając czternaście lat później „Portrety Witkacego z kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza” (wydawnictwo Wratislavia Cantas, Wrocław 1996).

Kilkanaście innych ważnych książek w dorobku laureata to: „Leksykon operowy”, Balet w Polsce”, „W muzycznej przestrzeni”, „Balet romantyczny w grafice”, „Malarze tańca”, „Muzyka i taniec”. W dorobku twórcy są także książki biograficzne poświęcone takim postaciom, jak m.in. Maria Krzyszkowska, Ewa Michnik, Witold Gruca, Leon Wójcikowski, Vladimir Malakhov, Rudolf Nurejew, Shoko Nakamura, Beatrice Knop czy Dinu Tamazlacaru. Witkiewicz wydaje w wydawnictwie Iskry; jest autorem największej liczby opublikowanych tam tytułów. Pisze w języku polskim i niemieckim.

W 2013 r. otrzymał zaproszenie z Wydawnictwa Theater der Zeit do przygotowania jubileuszowego albumu podsumowującego dziesięć lat pracy Vladimira Malakhova z największym w Niemczech i jednym z najlepszych zespołów na świecie Staatsballett Berlin. To wydawnictwo zapoczątkowało trwającą do dziś stałą współpracę polskiego pisarza i publicysty z prestiżowym wydawcą.

W 70. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, Jana Stanisława Witkiewicza uhonorowało jury w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor – prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz – Houston, USA; dr Adam Wierciński – Opole; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm –Wilmington, USA.

Uroczyste wręczenie Nagrody ZPPnO odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu w Międzynarodowym Dniu Tańca.

źródło: PAP, Anna Bernat

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się