Zwierzyniec Królewski. Wilkoń na Wawelu

Zwierzyniec Królewski. Wilkoń na Wawelu

Zwierzyniec Królewski. Wilkoń na Wawelu

Udostępnij

Już jutro w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach zagoszczą dzieła Józefa Wilkonia - wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela tzw. polskiej szkoły ilustracji, a także rzeźbiarza – którego twórczość zdominowały właśnie przedstawienia zwierząt. Wystawa zostanie zaprezentowana w trzech znaczących lokalizacjach. Pierwszym i najważniejszym miejscem są ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu, drugim ogrody zamku Pieskowa Skała, kolejnym – Dwór w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji będzie można podziwiać 52 rzeźby i 42 prace na papierze. Partnerem wystawy jest Instytut Książki.

Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie

„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.

Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.

Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.

Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki i odkrywania dóbr kultury. Aby to umożliwić, organizatorzy przygotowali karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy z pytaniem konkursowym. Dla osób, które poprawnie na nie odpowiedzą oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy, przygotowano specjalne nagrody. Regulamin konkursu został zamieszczony poniżej.

 

Zachęcamy do zapoznania się z programem towarzyszącym wystawie.


Wawel

Główną częścią wystawy będą prezentowane w ogrodach królewskich rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień fauny i flory na arrasach wawelskich. W zielonych kwaterach będzie można znaleźć zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyla, jak też rodzime: dziki, łosia, a także niedźwiedzia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz budowaniu relacji między sztuką dawną i współczesną.

Zamek Pieskowa Skała

W ogrodach Zamku Pieskowa Skała zaprezentowany zostanie najnowszy zespół rzeźb Józefa Wilkonia, dotychczas niepokazywany szerokiej publiczności, który przedstawia postacie zwierząt i ludzi wyłaniające się z grabowych pni. Ta część ekspozycji ma podkreślić niezwykłą więź, jaka łączy artystę z naturą, która wciąż jest niewyczerpanym motywem w jego twórczości.
W ogrodach zamkowych będzie można również zobaczyć fascynujące rzeźby nietoperzy – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego oraz grupę rzeźb przedstawiającą mieszkańców morza.

Dwór w Stryszowie

Na eskpozycji w Stryszowie znajdą się rzeźby Sarmatów, które powstały specjalnie z okazji wawelskiej wystawy, a które zainspirowała tradycja dworu szlacheckiego. We wnętrzach zostaną zaprezentowane także liczne ilustracje książkowe oraz najwcześniejsze prace Józefa Wilkonia na papierze, będące reminiscencją dziecięcych lat artysty spędzonych w małopolskich Bogucicach.

Józef Wilkoń

Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą.

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta (2006) po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Musée de l’illustration jeunesse MIJ w Moulins we Francji, Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodo­wej w Warszawie. W swoich kolekcjach dzieła Wilkonia posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.

Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to „Księga dżungli” (2009), „Pan Tadeusz” (2015) i „Don Kichote” (2016).

 

Organizatorzy wystawy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Zamek Królewski na Wawelu oraz Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia
Partnerzy wystawy: Fundacja Czas Dzieci, Instytut Książki
Kuratorki wystawy: Kama Guzik, Bogumiła Wiśniewska


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się