Pandemia uderzyła w instytucje kultury. Mniej imprez, więcej wydarzeń online

Pandemia uderzyła w instytucje kultury. Mniej imprez, więcej wydarzeń online

Pandemia uderzyła w instytucje kultury. Mniej imprez, więcej wydarzeń online

Udostępnij

Według stanu na koniec 2020 r. w Polsce działalność prowadziło 4040 centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic. W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego ograniczone zostały możliwości ich funkcjonowania. W ciągu roku placówki zorganizowały 120,9 tys. imprez - to o 50,4 proc. mniej niż w 2019 r. Część wydarzeń przeniosła się też do internetu - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zmiany w funkcjonowaniu instytucji kultury

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od 12 marca 2020 r., ograniczona została możliwość prowadzenia działalności m.in. przez podmioty kultury, które z dnia na dzień musiały zamknąć swoje obiekty. Wprowadzone czasowe ograniczenia spowodowały zmiany w funkcjonowaniu podmiotów działających w obszarze kultury w aspekcie realizacji działań kulturalnych.

[ZOBACZ CAŁY RAPORT W DZIALE MULTIMEDIA]

 

 

 

 

Część jednostek w tym czasie nie podejmowała żadnej działalności związanej z przygotowywaniem i udostępnianiem oferty kulturalnej, a część starała się dotrzeć do odbiorcy udostępniając swoją ofertę w Internecie. Ograniczenia w działalności podmiotów kultury w poszczególnych miesiącach miały różny zakres i formy, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

- Najwięcej centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic działało w województwie małopolskim (453), a najmniej w województwie lubuskim (72). Biorąc pod uwagę rodzaj jednostek, najliczniejszą grupę stanowiły ośrodki kultury (32,6 proc. ogólnej liczby podmiotów), natomiast najmniej liczną kluby (7,6 proc.). Większość placówek (62 proc.) zlokalizowana była na wsi - wynika z danych GUS.

Zdecydowana większość centrów kultury, domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic (93 proc.) należała do sektora publicznego. Dominującą rolę pełnił samorząd gminny, który organizował działalność 90,5 proc. ogółu publicznych instytucji.

Pandemia ograniczyła działalność instytucji kultury

W 2020 r. pandemia COVID-19 miała istotny wpływ na działalność centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic. Liczba podmiotów, które z tego powodu ograniczyły prowadzenie działalności kulturalnej wyniosła 69 proc.

Czytaj też: Instytucje kultury z mizernymi przychodami. Pandemia dała im w kość


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się